Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Ztráta technického průkazu: Jak postupovat?

Ztráta velkého technického průkazu nebo malého technického průkazu není nic příjemného. A to z důvodu, že technický průkaz neboli osvědčení o registraci vozidla je povinným dokladem každého vozu a řidič by si tak měl dávat velký pozor, aby ho nikde nevytratil.

V praxi rozeznáváme dva techničáky – malý a velký. Pokud si pořizujeme nové auto, vždy musíme od prodejce dostat technický průkaz, který musíme při přihlášení vozidla do registru silničních vozidel doložit spolu s dalšími dokumenty. V tomto článku shrneme vše, co je třeba vědět k registraci nového vozu a k osvědčení o registraci vozidla, včetně její případné ztráty či odcizení. Povíme si, jak se zachovat v případě, že technický průkaz ztratíme, a jak a kde si zažádat o nový.

Malý a velký technický průkaz

První část osvědčení o registraci vozidla čili malý technický průkaz vozidla vypadá jako malá zatavená kartička. Na přední straně najdeme údaje o provozovateli a vlastníkovi auta. Na rubu karty jsou pak uvedeny technické údaje o vozu. Průkazka musí obsahovat základní ochranné prvky jako třeba vodotisk nebo hologram, aby se předešlo padělání. V případě silniční kontroly jsme povinni se prokázat právě malým technickým průkazem, zelenou kartou a řidičským oprávněním. Druhá část osvědčení o registraci vozidla neboli velký technický průkaz vozidla je něco jako rodný list auta. Obsahuje velmi důležitý VIN kód vozidla, tedy identifikační číslo vozidla. Jak již název napovídá, v technickém průkazu najdeme kromě identifikačních údajů především technické parametry vozu, jako doporučené rozměry pneumatik, typ oleje a motoru a jiné. Je to tedy potřebný a užitečný dokument, ze kterého bychom neměli spustit zrak. Pokud se tak přeci jen stane, situace se dá zachránit.

Registrace vozidla: Jaké dokumenty jsou potřeba?

Pojďme si také říct, co vše vlastně potřebujeme při registraci nového vozu na úřadě doložit. Nejdříve si obstaráme žádost o zápis vozidla do registru, což je klasický formulář, který je k dispozici on-line nebo v tištěné podobě na místním úřadě. Další náležitost, která bude při registraci nezbytná, je již zmíněný technický průkaz, který bychom měli dostat při koupi auta od prodejce. Dále je třeba dodat kupní nebo leasingovou smlouvu, doklad o pojištění vozidla neboli zelenou kartu a občanský průkaz. Pak už si jen vystát frontu na úřadě a je to, registrace vozidel většinou probíhá na počkání.

Ztráta technického průkazu vozidla

Ztráta technického průkazu není legrace. Pokud technický průkaz ztratíme, poškodíme nebo nám ho odcizí, můžeme si zažádat o jeho duplikát, a to na dopravním oddělení dle trvalého bydliště. Tam stačí vyplnit žádost a uvést její důvod. Městský úřad pak vydá duplikát osvědčení registraci vozidla. Správní poplatek za tento úkon pro rok 2018 činí 100 korun, na počkání pak dostaneme duplikát. Dopravní odbor je třeba na úřadě navštívit i v případě, že změníme adresu bydliště, a to ve lhůtě maximálně dní dnů od změny. To samozřejmě platí i při dalších jiných změnách, které se týkají vzhledu vozu, například změna jeho barvy laku a podobně.

Sdílet

Všechny články

verkehr

Autolékárnička

Radce · Zákon o vozidlech
Auto Garage

Plechová garáž a prevence koroze u auta

Radce · Zákon o vozidlech
kfz-technik batterie

STK: Technická kontrola

Radce · Zákon o vozidlech
Zobrazit méně