Přesné podmínky této daně jsou popsány a definovány v zákoně o silniční dani, zde si však shrneme několik základních informací. Jednou z podmínek při platbě silniční daně jsou také pravidelné zálohy, můžete však využít také možnosti daň zaplatit za celý kalendářní rok jednorázově.
Zálohy: Jejich výše, platba a důležitá data
Než se dostaneme k samotné platbě záloh na silniční daň, je důležité se k této dani přihlásit. To můžete provést buď písemně nebo formou elektronického formuláře, který najdete přímo na stránkách daňové správy. Doporučujeme vám zřídit si elektronický podpis a využívat elektronického podání a registrace. Nejen, že je tento způsob mnohem rychlejší a pohodlnější, existuje zde také míra kontroly a nápovědy, kterou pro vás daňová správa připravila.
Jakmile se tedy přihlásíme jako plátce silniční daně, existuje několik termínů, které si musíme hlídat. Mezi ty patří právě termíny na platbu záloh za silniční daň, ta je placena čtyřikrát ročně a jejím důvodem je značné finanční ulehčení, firmám. Můžete však zvolit také možnost zaplatit celou roční sazbu jednorázově.
Pokud se však rozhodnete využít možností záloh, pak si musíte dobře hlídat jejich včasnou platbu. Jak je již zmíněno, zálohy jsou placeny čtyřikrát do roka, a to v dubnu, červenci, říjnu a v prosinci. Zálohy vždy platíte k 15. dni v daném měsíci. Po technické stránce se u záloh jedná o jednu dvanáctinu z roční sazby, a to za každý měsíc, kdy jste vůz pro potřeby podnikání využívali.
Zálohy a přiznání
Platba těchto záloh je součástí také samotného přiznání k silniční dani. Poslední zálohu v kalendářním roce vždy platíme k 15. prosinci, po novém roce se již chystáme na samotné přiznání. To podáváme do konce ledna v následujícím kalendářním roce. Zálohy z roku 2017 tedy přikládáme do přiznání do konce ledna 2018. Také toto přiznání můžeme jednoduše vyplnit elektronicky na stránkách státní správy. Zde najdeme několik kategorií, vkládáme zde důležité informace o fyzické nebo právnické osobě, na kterou je daň vedena, ale také informace o využívaných vozidlech (budete potřebovat velký technický průkaz) a dále právě informace o zálohách a jejich výpočtech. Zde dokládáte jednotlivé přílohy, tedy potvrzení o platbě těchto záloh, spolu s dalšími údaji.
Zde se opět vracíme k zákonu o silniční dani, který ukládá povinnost vést si ohledně zaplacených záloh evidenci. Tu dále využíváte právě v přiznání k silniční dani, ale také splňujete povinnou evidenci záloh k jednotlivým autům.
Možností je také osvobození jak od daně, tak částečné osvobození od záloh. Tyto podmínky jsou přesně definovány v zákoně o silniční dani. Pokud však máte vozidlo se sníženou sazbou, pak je vaše povinnost platit zálohu pouze jednou, a to ve výši 70 procent roční daně. Taková záloha je pak placena do 15. prosince daného kalendářního roku.