Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Zákon o silniční dani: Koho se týká

Zákon o silniční dani vás podrobně seznámí s pravidly a povinnostmi plátců této konkrétní daně. Zákon z roku 1992 byl mnohokrát novelizován a jeho aktuální podoba je dostupná online. V tomto článku si zákon o silniční dani, jeho nařízení, ale také výjimky, jednoduše shrneme.

Začneme tím, koho se vůbec platba silniční daně týká.

Kdo musí silniční daň platit?

Silniční daň se netýká všech majitelů osobních aut, je zaměřena pouze na podnikatele. Pokud využíváte vůz k podnikání, jste povinni tuto daň platit. Hned úvod tohoto zákona také dále připomíná, že povinnost platit silniční daň mají také majitelé nákladních aut, a to těch s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny. Zákon také vymezuje, koho se silniční daň netýká: z pohledu druhů automobilů jsou to například pásová vozidla, ale také některé zemědělské stroje, to je vše blíže specifikováno v příbuzných vyhláškách, které podnikatelům v zemědělství doporučujeme bedlivě prostudovat. Stejně tak zákon osvobozuje například diplomatická vozidla, ale také vozy třídy L (například mopedy nebo motocykly).

S podnikáním nám tedy vzniká povinnost platit silniční daně. Hlavní je se však k této dani přihlásit tak, jak to definuje zmíněný zákon. Přihlášení můžeme provést hned několika způsoby, základem je však se přihlásit se podle toho, jaký druh podnikání vedeme. K silniční dani se tak můžeme zaregistrovat jako fyzická nebo právnická osoba, podle toho také vyplňujeme příslušné formuláře. Do těch jsou vkládány veškeré potřebné informace o našem podnikání, sídle, ale také o případném určeném zástupci, který bude tyto formuláře za firmu podepisovat. Zpravidla jsou písemné formuláře odevzdávány na příslušný finanční úřad, konkrétní úřad a jeho adresu, ale také bankovní spojení, se můžete dočíst online. Tato místa vyhledávejte na základě sídla vaší společnosti.

Sazby, základy a platby

Silniční zákon vás dále seznámí s veškerými sazbami, které jako plátce potřebujete znát. Zde se například můžete dozvědět roční sazbu daně, pro jejíž výpočet je velmi důležité znát objem motoru auta, které je pro podnikání využíváno. Výše těchto sazeb se dále rozčleňuje také podle počtu náprav. Tyto informace budete také potřebovat pro samotné přiznání, najdete je ve svém velkém technickém průkaze. A u přiznání ještě zůstaneme. Podáváte jej jednou ročně, a to vždy do konce ledna následujícího kalendářního roku. Tedy daň za rok 2017 přiznáváte do konce ledna 2018. Toto přiznání můžete jednoduše podat elektronickou formou na stránkách daňové správy, což je nejrychlejší a nejjednodušší postup, ale také klasickou papírovou formou. Podniky, které vlastní datovou schránku, jej musí podat přímo do datové schránky příslušného finančního úřadu, jinak je může potkat nepříjemná pokuta.

Podle toho, kdy se k dani přihlásíte, platíte také jednotlivé zálohy, které dokládáte jako přílohy do samotného přiznání. Ty musí být placeny až čtyřikrát ročně, vždy k 15. dni v daném měsíci. Zde si můžete zvolit také možnost uhradit celou roční částku, pokud nechce neustále myslet na data, která můžete draze zmeškat.

Zákon o silniční dani je jedním z kratších zákonů v české legislativě a podrobně vás seznamuje s povinnostmi pro plátce této daně. Doporučujeme jej důkladně přečíst.

Sdílet

Všechny články

verkehr

Autolékárnička

Radce · Zákon o vozidlech
Auto Garage

Plechová garáž a prevence koroze u auta

Radce · Zákon o vozidlech
kfz-technik batterie

STK: Technická kontrola

Radce · Zákon o vozidlech
Zobrazit méně