Informace v tomto článku jsou v souladu s českým zákonem platným pro rok 2018.
Velmi důležitým krokem, který je nezbytný pro získání řidičského oprávnění, je odborná způsobilost. Autoškola sestává z vyučovacích hodin odborné výuky, z kondiční výuky (tréninkové jízdy na požadovaném dopravném prostředku) a nakonec ze závěrečné zkoušky, kdy musí student prokázat své nasbírané vědomosti. Závěrečná zkouška se skládá ze tří částí. První částí je splnění testu z teorie (pravidla provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy), druhou částí je zkouška z praktické jízdy (tato se skládá ze dvou sekcí – tou první jsou zvláštní úkony jízdy a druhou je zkouška v běžném silničním provozu). Pokud se uchazeči podaří úspěšně splnit všechny předešlé části, kvalifikuje se k poslední části zkoušky, kterou je test znalostí ovládaní a údržby motorových vozidel (pro třídy C a vyšší). Aby mohl uchazeč přistoupit ke zkoušce, musí mít zaplacený správní poplatek, platný doklad totožnosti, řidičský průkaz (pokud se jedná o jeho rozšíření – platí pro třídy C a vyšší) a příslušné oblečení a ochranné pomůcky (zejména při testech na motocykl).
V případě neúspěchu u zkoušek není třeba panikařit, jak jízdy, tak teoretický test je možné opakovat. Je třeba počítat s tím, že za opakování zkoušek zaplatíme několik stokorun.
Podmínky pro získání řidičského oprávnění
Nejdříve si uvedeme základní podmínky, které musí každý uchazeč o vydání řidičského průkazu splnit: věk 18 let, zdravotní způsobilost, odborná způsobilost, obvyklé bydliště nebo studium v délce alespoň šesti měsíců na území České republiky, nebýt ve výkonu sankce nebo trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel nebo nemít v registru řidičů zaznamenáno 12 bodů, nebýt držitelem platného řidičského oprávnění uděleného jiným členským státem Evropské unie.
Vystavení prvního řidičského průkazu
V případě splnění všech výše uvedených podmínek je uchazeč plně oprávněn podat žádost o vydání řidičského průkazu. Tu je možné získat na příslušném úřadě, kterým je v tomto případě obecní úřad s rozšířenou působností nebo magistráty měst na území České republiky.
Příslušnou žádost je třeba vyplnit se všemi potřebnými údaji. Je třeba mít na paměti, že vytištěná kopie formuláře nestačí, je nutné vyplnit přímo originální tiskopis. Žádost nesmí být přehýbaná nebo zmačkaná. Na úřadě je nutné předložit i doklad o odborné způsobilosti pro řízení motorových vozidel (tedy žádost o přijetí k výuce a výcviku se záznamem o úspěšném vykonání zkoušek z odborné způsobilosti), která nesmí být v době podávání žádosti starší než šest měsíců. Žadatel musí mít s sebou k dispozici také posudek o zdravotní způsobilosti, platný doklad totožnosti (pas nebo občanský průkaz), černobílou nebo barevnou fotografii o velikosti 35 x 45 mm (fotografie musí být aktuální, aby odpovídala současnému vzhledu žadatele) a v případě, že se jedná o rozšíření řidičského průkazu, musí mít s sebou i svůj platný řidičský průkaz. Obvyklá doba pro zpracování žádosti a následného vydání řidičského průkazu je do 20 pracovních dnů a zaplatíte za něj správní poplatek ve výši 50 Kč. Pokud však potřebujete, aby vaše žádost byla vyřízena rychleji (obvykle do pěti dnů), můžete si samozřejmě za příplatek 500 Kč požádat o expresní vydání. Tato služba je však k dispozici pouze pro žadatele, kteří už řidičský průkaz mají (vztahuje se pouze na rozšíření nebo prodloužení platnosti), ne tedy pro žadatele o první řidičský průkaz.
Pokud se vám náhodou stane, že vaše žádost bude posouzena záporně, můžete podat odvolání na příslušném úřadě, a to ve lhůtě do 15 dnů v souladu s poučením obsaženým v příslušném rozhodnutí. Pokud vaše žádost byla posouzena kladně a řidičský průkaz vám byl udělen, pak si jej musíte na úřadě, kde jste o něj žádali, vyzvednout osobně vy sami nebo zplnomocněná osoba. Dalším důležitým faktem, který by měl mít každý uchazeč na paměti, je, že není povoleno vlastnit více než jeden platný řidičský průkaz. Řidičské průkazy pro automobily a motocykly (skupiny A až B) jsou platné po dobu 10 let, ostatní skupiny C až T jsou platné po dobu pěti let od jejich vydání.
Potřebné doklady pro cizince
Pokud si o řidičský průkaz žádá cizinec žijící na území České republiky, musí prokázat obvyklý pobyt v zemi, a to v trvání nejméně 185 kalendářních dnů za rok. Žadatelé, kteří na území České republiky nemají trvalý pobyt, musí tedy pro vydání řidičského průkazu předložit další dokumenty. V tomto případě se jedná o potvrzení o studiu nebo doklad, prokazující jeho obvyklé bydliště. Tím může být například výpis z katastru nemovitostí nebo nájemní smlouva, potvrzení o zaměstnání či výpis z živnostenského rejstříku.
Posledním povinným dokumentem je čestné prohlášení, kterým žadatel potvrdí, že nevlastní řidičský průkaz vydaný jiným státem Evropské unie, a že mu v jiném členském státě nebylo jeho řidičské oprávnění odebráno, nebo že již uplynula doba, na kterou byl mu zákaz činnosti řízení motorových vozidel uložen.
Velmi důležitým faktorem, který je nutné vzít v potaz, je výběr autoškoly, kde se budete na zkoušky připravovat. Protože jenom kvalitní vozový park a svědomitá výuka a příprava vás mohou dostatečně připravit na zkoušky z odborné způsobilosti. Proto se při výběru autoškoly podrobně seznamte s její nabídkou a referencemi.