Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Výpočet silniční daně: Jak na to

Silniční daň je povinnou daní pro všechny právnické a fyzické osoby, které se v České republice věnují nějakému druhu podnikání. Tato daň je dále definována v zákoně o silniční dani, který nejen udává, kdo je povinen tuto daň platit, ale také informuje o případných omezeních, slevách a výjimkách.

Zákon však také definuje samotný výpočet silniční daně a normy, kterých se během takových výpočtů musíte držet. Vezmeme to ale popořádku.

Přihláška a zákonitosti silniční daně

Nyní tedy víme, že jako podnikatelé, případně majitelé nákladních aut těžších než 3,5 tuny, máme ze zákona povinnost platit silniční daň. Prvním krokem je však se k této dani přihlásit. To uděláme zcela jednoduchým způsobem buď přímo na daném finančním úřadě (který je určen podle sídla naší společnosti), nebo elektronicky přímo na stránkách daňové správy.

Jakmile jsme k této dani přihlášení, přicházejí na řadu první čísla. Ta jsou spojena se samotným zákonem o silniční dani, který ukládá jednotlivé sazby, ale také snížené daně. Ty jsou například definovány podle toho, kdy byl vůz poprvé zaregistrován. Vůbec nejnižší daň platí nová vozidla. Jejich sazba se může dle zákona snižovat. Pro tyto výpočty budete potřebovat několik technických dat týkajících se vozu, se kterým podnikáte. Tyto parametry najdete ve velkém technickém průkaze, konkrétně se jedná o hmotnost vozidla, počet jeho náprav a objem motoru, který je pro výpočet velmi důležitý.

Výpočet a přiznání

Daňové přiznání k silniční dani je povinen podat každý plátce této daně. Toto přiznání podáváte do konce ledna na příslušný finanční úřad, a to vždy v lednu následující kalendářní rok, za který daň přiznáváte. Toto přiznání můžete jednoduše podat elektronickou formou přímo na stránkách daňové správy (zde zvolíte, na který finanční úřad bude formulář přeposlán), nebo papírovou formou, případně datovou schránkou (majitelé datové schránky jsou povinni ji využít, jinak mohou být pokutování za zahlcování finančního úřadu).

Nyní se tedy dostáváme k samotnému výpočtu silniční daně. Tento výpočet můžete provést jednoduše za pomocí mnoha online kalkulaček, které jsou pro vás na různých finančních portálech k dispozici. Doporučujeme si však ověřit, že je kalkulačka přizpůsobena danému zdanitelnému období, v některých případech mohou sazby podléhat novelizaci. V těchto kalkulačkách poté stačí jednoduše zvolit druh vozidla (osobní nebo ostatní), zadat objem motoru a datum první registrace. Kalkulačka vám automaticky vypočítá výši silniční daně. Například u osobního vozu s objemem motoru 1600 ccm a registrací vozidla v lednu 2017 je výše silniční daně 1 560 Kč. Tuto částku jste povinni uhradit přímo finančnímu úřadu.

Zde se vám poté nabízejí možné zálohové platby, ty můžete zaslat čtyřikrát do roka, vždy k 15. dni v předem určených měsících: duben, červenec, říjen a prosinec. Částku však můžete uhradit také jednorázově, díky tomu nemusíte sledovat data splatností u jednotlivých záloh. V podnikání tyto daně platíte za každý používaný vůz, také jeho různé parametry musíte v přiznání doložit. Stejně tak jste povinni vést evidence za každou splacenou zálohu, a to ke každému vozu. Také tato dokumentace je následně zapotřebí během přiznání k silniční dani.

Silniční daň funguje na základě jednoduchých pravidel a souvisí s ní různé úlevy a podmínky. Také proto doporučujeme sledovat nejen zákon o silniční dani, ale i jeho případné změny.

Sdílet

Všechny články

verkehr

Autolékárnička

Radce · Zákon o vozidlech
Auto Garage

Plechová garáž a prevence koroze u auta

Radce · Zákon o vozidlech
kfz-technik batterie

STK: Technická kontrola

Radce · Zákon o vozidlech
Zobrazit méně