Placení této daně je velmi jednoduché, příslušné formuláře je nutné pouze správně a hlavně včas vyplnit. Tyto formuláře vyplňujeme až čtyřikrát ročně, pokud nepočítáme samotné přiznání, jejich vyplnění však silně závisí na tom, jak často vůz pro podnikání používáme a kdy se k silniční dani zaregistrujeme, což můžeme udělat právě čtyřikrát do roka.
Formuláře a jejich podání
Silniční daň má zajímavou výjimku v případech, kdy jako podnikatelé využíváme služeb datové schránky, která je zcela bezplatná. V takovémto případě je přiznání podáváno přes tuto datovou schránku, pokud tak podnikatel neučiní, může riskovat placení poměrně vysoké pokuty. Důvodem je zbytečné zahlcování finančního úřadu.
Podívejme se nyní na související formuláře. Jednotlivé zálohy, které platíme čtyřikrát ročně (pokud vůz používáme v průběhu jednotlivých kvartálů) jsou podávány elektronicky s elektronickým podpisem přímo na webových stránkách úřadu. Můžete jej však podat také osobně na daném krajském finančním úřadě podle sídla vaší společnosti nebo klasicky poštou. Doporučujeme však využít elektronického podání a zřízení elektronického podpisu, jednání s úřady pro vás tak bude mnohem jednoduší a hlavně rychlejší.
Elektronické formuláře a jejich obsah
Výhodou elektronických formulářů jsou také nápovědy, které jsou pro vás k dispozici. Systém daňové správy vás provede veškerým vyplňováním, které je rozděleno na několik jednotlivých kategorií. Výhodou jsou také možnosti volby z menu u jednotlivých položek, což je pro vás taktéž nápovědou ke konkrétní formulaci a druhu požadované informace. Toto ocení zejména začínající podnikatelé bez možnosti využití účetních a finančních služeb, které jinak přiznání a zálohy vyřizují za vás.
První kategorií je samotné záhlaví, kde se vyplňují první základní informace, jako jsou finanční úřad, ke kterému je daň podávána, daňové identifikační číslo, datum pro počátek a konec zdanitelného období, druh podávaného daňového přiznání, ale také počet příloh, které budete k přiznání dokládat. Dalším krokem je tzv. I. oddíl, zde podáváte informace o daňovém subjektu (tedy o vašem podnikání, případně o fyzické osobě), vašem sídle, ale také dokládáte kontaktní údaje, bankovní účty, případně informace o osobě, která podává toto přiznání za podnikatelskou jednotku.
Dalším krokem je poté II. oddíl, zde se dostáváme k technickým parametrům auta, případně všech dalších vozidel, které pro podnikání používáme. Zde dodáváte informace, jako jsou registrační značky, první registrace daného vozidla, ale také případné osvobození od daně, nebo počet měsíců, které daní podléhají. V následném kroku je nutné se zabývat již zmíněnými zálohami, které jsou placeny během roku. Zde dodáváte informace o celkové výši záloh, které jsou odpočítány od konečné sumy, dle daňových výpočtů. Nakonec nahrajete přílohy a přesunete se k závěru samotného formuláře. Zde najdete další velkou výhodu elektronického formuláře: kontrolu chyb.
Podání silniční daně je povinné pro všechny podnikatele, nezapomínejte proto jak podání, tak registrace a zálohy dobře kontrolovat. V případě nedodržení povinnosti hrozí vysoké pokuty a v krajních případech dokonce trestní stíhání.