Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Silniční daň 2016

Před koupí nového či ojetého vozu je nutno myslet i na formality. Prvotní registrace do registru silničních vozidel čili RSV je nezbytností.

Naštěstí pro nás to lze dnes vyřídit snadno a rychle na místním úřadě s rozšířenou působností, konkrétně na dopravním oddělení, kde nám zároveň nechají vyhotovit novou registrační značku SPZ. Jestliže navíc využíváme vůz k podnikání, jsme povinni každý rok odvádět takzvanou silniční daň. Jak správně vyplnit registrační přihlášku? A jak vysoká je silniční daň? To vše si povíme v tomto článku.

Registrace nového vozidla – co si připravit za dokumenty

Při registraci nového vozidla musíme doložit hned několik důležitých dokumentů. Nejdříve si vyplníme žádost o zápis vozidla do registru, což je klasický formulář, který najdeme buď on-line nebo v tištěné podobě na každém úřadě s rozšířenou působností. Další nezbytností, kterou budeme při registraci potřebovat, je velký technický průkaz, který bychom měli dostat při koupi vozu od prodejce. Dále je nutno přinést kupní nebo leasingovou smlouvu, doklad o pojištění vozidla neboli zelenou kartu a doklad totožnosti. Žádný strach, přihlášení vozidel většinou probíhá na počkání.

Vyplněním a podepsáním žádosti souhlasíme se zapsáním vozu do RSV a stvrzujeme pravdivost všech údajů. Nejprve vyplníme osobní údaje jako rodné číslo, jméno a příjmení, IČO, trvalé bydliště a podobně. O registraci žádáme buď jako vlastník, provozovatel či dřívější vlastník vozidla. K žádosti musíme připojit všechny požadované dokumenty zmíněné výše, poté ji stvrdíme podpisem. V dalších bodech popíšeme vůz po technické stránce, tedy jeho typ a značku. Pokud si nejsme něčím jisti, neváháme se obrátit na úředníka, který nám více či méně ochotně pomůže.

Co následuje po úspěšné registraci?

Po registraci dostaneme novou registrační značku vozidla neboli SPZ přímo na úřadě s rozšířenou působností. V případě SPZ se jedná o povinné označení motorových a přípojných vozidel silničního provozu, bez kterého vůz nesmí vjet na vozovku. Je nutné zmínit, že za dobu své existence registrační značky prošly značnou modernizací, především co se týče jejich rozměrů a počtu písmen, dokonce i samotné nosné tabulky. Velký facelift souvisí především s nahrazením okresů kraji. Každá registrační značka vozidla musí obsahovat alespoň jednu číslici a písmeno, nemůže se tedy jednat o značku složenou výhradně z písmen nebo z čísel. Od ledna roku 2016 úřad nabízí novinku - možnost navrhnout si vlastní registrační značku s textem na přání. Jedinou podmínkou je délka, tedy devět alfanumerických znaků, z nichž alespoň jeden musí být číslo. Registrační značky na přání nesmí obsahovat vulgární či xenofobní názvy ani snadno zaměnitelné znaky Q,G,W,O. Cena značek na přání byla stanovena na 5 tisíc korun za značku, u osobního automobilu to tedy vychází na rovných 10 tisíc korun.

Silniční daň 2016 – co je to a jak se platí? Praktický návod

Co je silniční daň? Silniční daň je poplatek, který musí uhradit každý řidič, který vozidlo používá v rámci své výdělečné činnosti. Může se jednat o firmy, ale také o soukromníky či majitele nákladních vozidel. Tato daň se platí za uplynulý rok vždy v lednu následujícího roku. Za rok 2015 se tedy silniční daň musí uhradit do konce ledna 2016, silniční daň 2016 je pak nutno zaplatit do konce ledna 2017 a tak dále. Princip je to jednoduchý. Pojďme si shrnout základní pravidla silniční daně a návod jak daň přiznat. Pomůžeme také s vyplněním formuláře silniční daně.

Přihláška k silniční dani

Nejprve je nutné vyplnit přihlášku k registraci, kterou najdeme stejně jako formuláře daňového přiznání on-line nebo přímo na úřadě na dopravním odboru. Silniční daň 2016 bylo nutné uhradit o konce ledna 2017. To platí i v případě, že přenecháme vyhotovení přiznání silniční daně daňovému poradci. Povinnost odvádět tento druh daně nemají všichni, existují totiž skupiny, které jsou od této daně osvobozeny. Kdo mezi ně patří?

Kdo je povinen platit silniční daň a kdo ne?

Jedním z případů, kdy není nutné silniční daň odvádět, je vozidlo zaregistrované v zahraničí. Předpokládá se totiž, že daň platíme v cizí zemi, v opačném případě by došlo ke dvojímu zdanění. Vozidla osvobozená od daně sice daň platit nemusí, ovšem přiznání podat musí tak jako tak. Jedná se například o traktory nebo samosběrná vozidla, hasičská vozidla, vozidla policie nebo vozy diplomatů. Silniční daň nemusí platit ani vozy do 12 tun, které jezdí na alternativní pohon, například na plyn, elektřinu nebo hybridní vozy. Daňovou povinnost není možné převést na jinou osobu, poplatníkem je vždy provozovatel vozidla.

Jak často se platí zálohy na silniční daň?

Zálohy na silniční daň je třeba splácet celkem čtyřikrát ročně, vždy po třech měsících. Další možností je zaplatit celou silniční daň najednou první měsíc.

Jak se vypočítá silniční daň?

Asi tím nejsnazším způsobem je využít při určování výše silniční daně daňovou kalkulačku, která je dostupná na internetu. U osobních aut se vypočítá silniční daň především na základě objemu motoru. Průměrná sazba vychází na zhruba tři tisíce korun ročně. U nákladních vozů je sazba vyšší z důvodu mnohonásobných náprav. Můžeme se tak vyšplhat až na několik desítek tisíc korun. Výši silniční daně určuje mimo jiné stáří vozu, tedy doba, která uplynula od první registrace vozu. Platí, že za vozy přihlášené před rokem 1990 zaplatíme vyšší silniční daň, a to až o 25 procent. Jezdit starším vozidlem se tak již dávno nevyplatí. Díky daňovým kalkulačkám, které jsou k dispozici na internetu, lze silniční daň vypočítat raz dva. Stačí nám k tomu pouze informace z technického průkazu. Silniční daň se přiznává na místním finančním úřadě na základě trvalého pobytu nebo sídla podnikání. Přiznání se podává několika způsoby, buď osobně, poštou, případně elektronicky, pokud vlastníme datovou schránku. Ta je totiž opatřena elektronickým podpisem a usnadňuje tak komunikaci s úřady. Jak už bylo zmíněno, všechny nedoplatky jsou splatné do maximálně 31. ledna. Neexistují zde výjimky.

Sdílet

Všechny články

Auto Garage

Plechová garáž a prevence koroze u auta

Radce · Zákon o vozidlech
kfz-technik batterie

STK: Technická kontrola

Radce · Zákon o vozidlech
Kontroll-Leuchte Bremsanlage

Kontrolky v autě

Radce · Zákon o vozidlech
Zobrazit méně