Ve skupině A ovšem rozlišujeme hned několik podskupin, a to AM, A1, A2 nebo A. Jedinou cestou k získání tohoto typu řidičáku je úspěšné absolvování autoškoly se závěrečnou praktickou a teoretickou zkouškou. Tam nás naučí, jak správně ovládat motorku v souladu s pravidly silničního provozu. Po úspěšném zakončení autoškoly nám bude uděleno oprávnění k řízení motorky v podobě kartičky řidičského průkazu. V tomto článku si povíme vše ohledně získání řidičáku na motorku, od výcviku, až po závěrečnou zkoušku.
Jak získat řidičský průkaz na motorku
Bez autoškoly to nepůjde. Nejprve musíme absolvovat kurz pod odborným dohledem instruktora. V dnešní době není problém přihlásit se do autoškoly, protože jejich počet rapidně stoupá. Většinou se jedná o profesionály s dlouholetou praxí, nemusíme se tak bát, že by kvalita výuky nebyla dostačující. Na výcvik nepotřebujeme vlastní motorku, v autoškole nám vybavení zapůjčí. Rozsah výuky vždy závisí na skupině řidičského oprávnění, o kterou máme zájem. Oprávnění skupiny A je žádané většinou u mladší generace. V rámci této skupiny rozlišujeme podskupinu AM, neboli oprávnění k řízení mopedů s maximální rychlostí 50 km v hodině, které smíme řídit již od 15 let. Další skupinou jsou menší motocykly skupiny A1, které můžeme řídit od 16 let. Skupina A2 označuje výkonnější třídu motorek, které smíme řídit od 18 let. Skupina A pak označuje motocykly s výkonem vyšším než 35 kW. Abychom mohli jezdit na této motorce, musíme splnit dosažení věkové hranice 24 let. Výuka oprávnění skupiny A trvá minimálně 20 jízdních hodin, přičemž jedna vyučovací hodina se chápe jako necelá hodina o délce 45 minut. Jízdy si můžeme v autoškole rozvrhnout podle našich časových možností, což je velká výhoda, obzvláště pokud jsme studující či pracující. K tomu připočtěme devět hodin teoretické výuky. Na závěr je nutno složit zkoušku z obou částí. Při praktické zkoušce je vždy přítomen učitel a zkoušející, který sleduje, jak motorku řídíme a zda dodržujeme bezpečnost jízdy. Závěrečnou zkoušku nebo její část je možno v případě neúspěchu vícekrát opakovat. Cena výcviku se za poslední léta z důvodu zdražení paliva zvýšila.
Co musí řidičský průkaz na motorku obsahovat
Řidičský průkaz na motorku musí být vystaven úřadem v místě bydliště a měl by splňovat jisté evropské standardy. Tento dokument se vydává na 10 let a po uplynutí této doby je možné si bezplatně zažádat o prodloužení. Řidičský průkaz je formátem podobný občanskému průkazu. Na lícní straně jsou vyplněné údaje držitele jako jméno, datum narození, bydliště, fotografie a podpis. Na rubu jsou pak vyznačena všechna platná řidičská oprávnění. V současné době je stále nutné na úřad přinést vlastní papírovou průkazovou fotografii v černobílém nebo barevném provedení o standardních rozměrech 34 x 45 mm. Na polovinu roku 2018 se ale plánuje digitalizace fotografií. Na úřadě si nás tak v budoucnu budou na řidičák fotit sami, tak jako se to dnes už běžně dělá u jiných průkazů.