Ve skupině B rozlišujeme hned několik podskupin podle váhy a výkonu vozidla, konkrétně jde o podskupiny B1, B nebo BE. Řidičský průkaz B nám tedy umožňuje řídit různé druhy vozidel. Jak už bylo řečeno, jedinou cestou k získání těchto typů řidičáků je úspěšné absolvování autoškoly se závěrečnou praktickou, teoretickou a technickou zkouškou. Jen tam nás naučí, jak správně řídit motorová vozidla v souladu s předpisy. Jakmile absolvujeme autoškolu, bude nám udělen řidičský průkaz be, b1, b a případně další skupiny v podobě průkazky. V tomto článku si ujasníme, jak si pořídit řidičský průkaz be, co musíme splnit a v jakém rozsahu výcvik probíhá.
Řidičský průkaz BE: Náležitosti
Řidičské oprávnění je běžně vystaveno v místě našeho bydliště a musí splňovat pravidla Evropské unie. Průkaz se standardně vydává na 10 let a po tomto období je možné si zdarma zažádat o jeho obnovení. Řidičský průkaz má stejný formát jako klasický občanský průkaz, snadno si je tedy spleteme. Na přední straně najdeme základní údaje: jméno, datum narození a bydliště držitele a samozřejmě nechybí fotografie a podpis. Všechna platná řidičská oprávnění jsou pak vytištěna vzadu.
Jak získat řidičský průkaz skupiny BE
Pokud chceme řídit vůz s objemným přívěsem, nejprve musíme absolvovat odborný kurz pod dohledem instruktora. Řidičský průkaz be dnes nabízí v podstatě každá autoškola, není tedy problém se přihlásit. Jedinou podmínkou je před tímto kurzem již vlastnit oprávnění skupiny B. V ceně výcviku je i zapůjčení vozu a přívěsu. Běžný rozsah výuky je zhruba čtyři týdny, případná expresní výuka trvá dva týdny. Skupina B označuje všechny osobní vozy s maximální hmotností 3500 kg, které jsou určené pro maximálně osm pasažérů. K vozům smí být navíc připojeno malé přípojné vozidlo. V rámci skupiny B rozlišujeme podskupinu B1, což je oprávnění, do kterého patří řízení čtyřkolových a tříkolových motorových vozidel s výkonem maximálně 15 kW a maximální hmotností 400 kg, tyto vozy smíme řídit již od 17 let. Jestliže vlastníme řidičský průkaz skupiny B, znamená to, že jsme automaticky oprávněni řídit například i mopedy a lehké motorky s automatickou převodovkou. Podskupinou, která nás zajímá je B+E. Tato skupina nás opravňuje k řízení jízdní soupravy s přípojným vozidlem od 750 kg do 3500 kg. Výcvik oprávnění trvá zhruba 12 hodin praxe a dalších šest hodin teorie, přičemž jedna vyučovací hodina trvá 45 minut. Jízdy si můžeme v autoškole rozvrhnout podle našeho času, což mnoho z nás jistě ocení. Součástí tréninku je i výuka předpisů, údržby a zdravovědy. Závěrečná zkouška prověří, zda jsme schopni auto s velkým přívěsem ovládat v silničním provozu. Při praktické zkoušce je přítomen instruktor a zkoušející, který sleduje, zda zkouška probíhá, jak má. Jestliže zkoušku napoprvé nesložíme, nevadí, máme totiž další dva pokusy.