Tento typ řidičského průkazu můžeme získat stejně jako ostatní skupiny pouze po úspěšném absolvování kurzu autoškoly se závěrečnou praktickou a teoretickou zkouškou. Firmy často lákají nové pracovníky a nabízí jim absolvování tohoto kurzu zdarma. V autoškole nás naučí, jak správně ovládat nákladní vůz v souladu s pravidly silničního provozu. Podmínkou je vlastnit řidičský průkaz skupiny B. Po úspěšném zakončení autoškoly zkouškou za přítomnosti inspektora nám bude uděleno oprávnění k řízení nákladního vozidla v podobě řidičského průkazu. Řidičák C vystavuje místní úřad podle evropského standardu, vydává se na 10 let a po uplynutí této doby je možné si bezplatně zažádat o obnovení. V tomto článku si povíme vše, co je třeba splnit, abychom obdrželi řidičák C.
Jak probíhá výcvik v autoškole?
Abychom získali řidičské oprávnění, musíme nejprve projít výcvikem v autoškole. Ten trvá měsíc až dva, podle našich časových možností. Autoškol je v současné době dost a téměř v každém městě. Konkurují si po všech stránkách. Rozsah výuky vždy závisí na skupině řidičského oprávnění, o kterou máme zájem. Jak rozsáhlá je výuka skupiny C? Výuka oprávnění skupiny C trvá minimálně 26 jízdních hodin, přičemž jedna vyučovací hodina trvá 45 minut. K tomu přidejme 11 hodin teoretických. Součástí tréninku je i výuka technické údržby a zdravovědy. Jízdy si můžeme v autoškole rozvrhnout dle našich časových možností. Na konci je nutno složit zkoušku z teorie a praxe. Při zkoušce je vždy přítomen instruktor a inspektor, který sleduje, zda dodržujeme pravidla silničního provozu. Není třeba mít nervy, závěrečnou zkoušku nebo její část je možno opakovat až dvakrát. Cena autoškoly se rok co rok zvyšuje, a to z důvodu zdražení nafty. Na výcvik nepotřebujeme dovézt vlastní stroj, v autoškole je totiž vybavení v rámci výcviku v ceně.
Další skupiny řidičských oprávnění
Jaké další skupiny řidičského oprávnění známe? Základními skupinami jsou skupiny A, B, C a D, tedy oprávnění k řízení motorky, osobních automobilů, nákladních vozů a autobusů. Existuje však i řada podskupin, například pokud chceme řídit moped, můžeme tak učinit již v 15 letech. Čtyřkolku zase můžeme řídit s oprávněním B1 už od 17 let.
Náležitosti řidičského průkazu
Jak vypadá řidičský průkaz? U nás se vyrábí řidičské průkazy dle evropských norem. Řidičák C se podobá občanskému průkazu, má takřka stejné rozměry. Vepředu jsou údaje držitele jako jméno, datum narození, místo vydání, bydliště, platnost, fotografie a podpis. Vzadu jsou pak označena všechna naše platná řidičská oprávnění včetně data absolvování zkoušky. V současnosti je stále nutné na úřad přinést vlastní papírovou průkazovou fotografii v černobílém nebo barevném provedení o standardních rozměrech 34 x 45 mm. Na polovinu roku 2018 je naplánovaná digitalizace fotografií a s tím spojené zdražení služby.