Můžeme tedy získat průkaz pro osobní automobily, ale také pro nákladní vozy nebo motocykly, které vyžadují jiné podmínky a jiné zkoušky. Pořízení řidičského průkazu není sice nijak složité, je však je lehce zdlouhavé. Součástí je vyřízení několika oficiálních náležitostí, mezi které spadá také složení řidičské zkoušky, zvládnutí první pomoci, ale také lékařská prohlídka, která specifikuje, že můžete dané motorové vozidlo ovládat. Mnoho z těchto náležitostí vás čeká také v případě, pokud řidičský průkaz ztratíte, nebo jednoduše bude končit jeho platnost.
Výměna řidičského průkazu
Propadlý řidičský průkaz rozhodně není něco, co byste měli brát na lehkou váhu. Dobře si proto hlídejte jeho platnost. V jiném případě vás mohou čekat nepříjemné pokuty od silničních kontrol, a to až do výše 2 500 Kč. Jakmile platnost řidičského průkazu propadne, ztrácíte oprávnění řídit motorová vozidla a jediným bezpečným řešením je vrátit se k městské hromadné dopravě až do doby, než problém vyřešíte.
Řidičské průkazy jsou dnes vydávány podle směrnic Evropské unie, tyto kartičky jsou tak v mnoha zemích Evropy jednotné, a s tím jsou sjednocována také související pravidla. Ministerstvo dopravy se k těmto pravidlům staví každý rok s novým přístupem, a tak i v roce 2018 čeká řidiče několik změn. Ty však začnou platit až v druhé polovině roku, podíváme se tedy nejdříve na klasický postup výměny řidičského průkazu.
Jakmile zjistíme, že budeme potřebovat nový řidičský průkaz, musíme se dostavit na příslušný obecní úřad (případně městský úřad nebo magistrát města). Zde se požadavek o nový průkaz nahlásí a vyplní se příslušný formulář. Ten je totožný s formulářem žádosti, kterou jste vypisovali při prvním žádání o vydání řidičského průkazu. Bude potřeba doložit také několik dalších důležitých dokladů. Těmi jsou platný doklad totožnosti (platný cestovní pas nebo občanský průkaz), průkazová fotografie (rozměry těchto fotografií jsou 3,5 x 4,5 cm), a nakonec řidičský průkaz, který budete měnit (ten musí být navrácen). Jiný postup ale platí v případě ztráty řidičského průkazu, kterou musíte neprodleně nahlásit a sepsat čestné prohlášení o ztrátě nebo odcizení dokladu.
Poplatky a doba vyřízení
Propadlé řidičské průkazy mohou mít dvě formy, může se opravdu jednat o propadlý doklad, který je již vydaný po delší dobu a musí být vyměněn, a v tomto případě jste přímo na daném úřadě povinni uhradit veškeré správní poplatky, které s takovou výměnou souvisejí. Jiné to je však v případě, kdy se jedná o povinnou výměnu řidičského průkazu, například pokud se mění úprava kartiček podle Evropské unie nebo státu. V takovém případě žádné poplatky neplatíte, musíte pouze přijít na úřad a podat žádost.
A jak dlouho taková výměna trvá? Od podání žádosti trvá klasické vystavení nového řidičského průkazu maximálně dvacet pracovní dnů. Tuto lhůtu můžete zkrátit na pět pracovních dnů, ale nebude to zadarmo. V případě expresního vyřízení žádosti úřadu zaplatíte pět set korun. Tento správní poplatek se hradí i v případě, že vyměňujete průkaz povinně po uplynutí jeho platnosti, jedná se totiž od nadstandardní službu, která není hrazena státem. Tato možnost však není dostupná pro nové řidiče, kteří si vyřizují vydání prvního řidičského průkazu.
Pozor na lhůty
Dávejte velmi dobrý pozor na to, kdy končí platnost vašeho řidičského průkazu, nebo do jakého data musí být uskutečněna povinná výměna. V takovém případě musíte vzít v potaz také samotnou lhůtu pro vydání nového řidičského průkazu, tedy zmíněných 20 dní (případně pět, pokud si chcete připlatit). Pokud to v dané lhůtě nestihnete, starý řidičský průkaz jednoduše propadá a vy nesmíte řídit do doby, než je vám vydán nový a platný řidičský průkaz.
Změny pro vydání řidičského průkazu
Zatímco v některých jiným zemím Evropské unie je vyřízení této záležitosti podstatně jednodušší a rychlejší, Česká republika je ve výměně řidičských průkazů pomalejší. Také proto Ministerstvo dopravy přichystalo pro rok 2018 několik změn.
Dvě hlavní změny, které začínají platit od druhé poloviny tohoto roku, jsou místo pro výměnu a pasová fotografie. Dnes ještě platí, že řidičský průkaz můžete vyměnit pouze na místním úřadě, tedy tam, kde máte trvalé bydliště. Novela zákona od Ministerstva dopravy v tomto ohledu je opravdu na místě, od druhé poloviny roku totiž můžete vyměnit řidičský průkaz na jakémkoliv úřadě nezávisle na adrese trvalého bydliště. To uleví zejména lidem pracujícím mimo místo trvalého bydliště, které je často na druhém konci republiky.
Druhá změna se týká pasových fotografií, už od druhé půlky roku 2018 se nemusíte nechávat kvůli vyřízení řidičáku fotit. Můžete jednoduše přijít podat žádost bez fotografie, ta bude pořízena přímo na daném úřadě. Doporučujeme však předem zjistit, zda je daný úřad vybaven na pořizování pasových fotografií. Ve většině případů si fotografii mohou stáhnout přímo úředníci i bez nutnosti pořizování nové verze, fotografie jsou uloženy v jiných registrech, kam mají úředníci přístup.
A ještě jedna rada na konec. Mnoho úřadů dnes funguje také na online bázi. Doporučujeme využít online rezervace nebo objednání, pokud to úřad dovoluje (zejména větší úřady). Díky tomu ušetříte spoustu času. Také v letošním roce čeká propadnutí více než 320 tisíc řidičských průkazů, kterým končí platnost po deseti letech, zejména koncem roku tedy budou úřady pěkně plné. Doporučujeme změnu provést co nejdříve a hlavně v dostatečném časovém předstihu, který zohledňuje i čas na vydání nového průkazu, jinak budete muset pár dní jezdit autobusem.