Tak jako u všech ostatních daní je také u té silniční velmi důležité dávat pozor nejen na to, jak se počítá, ale také na důležitá data.
Kdo a kdy platí
Jak je zmíněno výše, silniční daň je povinná pro všechny, kdo používají vůz nebo vozy pro potřeby svého podnikání. Existuje zde výjimka pro vozidla, která mají registraci v zahraničí. Na ty se silniční daň nevztahuje, ani pokud jsou používána pro podnikání v České republice.
Základem pro platbu silniční daně je její zápis, tedy registrace. Ta může být provedena čtyřikrát ročně, vždy k 15. dni v měsíci, do těchto dat jsou zároveň placeny také zálohy na silniční daň. Těmito měsíci jsou duben, červenec, říjen a prosinec. Do konce ledna následujícího roku poté podáváme samotné přiznání. To může být podáno několika způsoby.
Jak podat přiznání
Podání samotného přiznání můžete provést několika způsoby. Buď jej můžete podat klasickou papírovou formou na příslušný finanční úřad podle sídla vaší firmy, ale také elektronickou formou. Speciální podmínku mají poté firmy, které mají datové schránky, zde je povinnost podat přiznání k silniční dani pomocí těchto schránek, jinak čelíte poměrně vysoké pokutě za zatěžování finančního úřadu. Nejjednodušším způsobem je však právě forma elektronická, ke které budete potřebovat daňové identifikační číslo a elektronický podpis.
Toto přiznání však podáváte jednoduše pomocí elektronického formuláře na stránkách daňové správy. Vyplněním tohoto formuláře vás navíc provede přímo systém správy. Formulář se skládá z několika částí. V záhlaví zvolíte základní informace o finančním úřadu, ke kterému elektronické přiznání poputuje. Následně je nutné identifikovat váš subjekt, pod který bude přiznání daně spadat, zde případně zadáváte informace o právnické či fyzické osobě, ale také o zástupci, který za firmu bude přiznání podávat, a následně kontaktní údaje.
Dále v těchto formulářích přecházíte ke konkrétním záznamům a výběru druhu přiznání. Je nutné mít u sebe velký technický průkaz, ve kterém budete moci najít veškeré potřebné informace, jako je registrace vozidla, objem nádrže, ale také další potřebné informace. Také zde poté zadáváte právě ony zálohy, které jste již uhradili během předešlého kalendářního roku. Je dobré zmínit, že silniční daň platíte pouze za dobu, během které je auto pro účely podnikání používáno. Pokud se zaregistrujete k silniční dani v březnu, platíte během roku tři zálohy, ty jsou dále dopočítávány do daňového přiznání. Nakonec přikládáte veškeré potřebné přílohy.
Velkou výhodou elektronického přiznání prostřednictvím webových stránek daňové správy je možnost kontroly údajů, ta vás například upozorní na nevyplněná pole, která je nutné doplnit. Pro samotné výpočty můžete využít mnoha zajímavých online kalkulaček pro silniční daň, které ještě více zjednodušují podání a přiznání této daně. Samotná částka je poté vypočítána podle počtu měsíců, kdy jste vůz používali. Tedy za každý měsíc je placena dvanáctina roční sazby této daně.