V tomto článku se podíváme na nejčastější důvody pro pokuty za parkování, se kterými se můžeme setkat jak na českých parkovacích místech, tak například na velkých evropských dálnicích a odpočívadlech, ale také městech.
Nejčastější české přestupky
Na českých cestách, parkovištích i dalších místech pro parkování může často docházet k drobným a zbytečným chybám. Ty nás ve výsledku mohou stát několik set, někdy však i tisíce korun. Podívejme se nyní na nejčastější české přestupky a pokuty, které jsou v Česku udělovány.
V tomto ohledu se můžeme setkat se dvěma druhy přestupků, a to se zastavením a stáním. Stáním se rozumí zastavení vozu na delší dobu. Zastavení má však nepřesně vymezenou hranici. Za dobu zastavení se však všeobecně počítá čas, během kterého například může do vozu nastoupit další osoba, nebo jsme například schopni vyložit a naložit náklad. Přestupky za zastavení jsou však zobecněny také s ohledem na zastavení přímo v provozu. Jedním z takových zpoplatněných přestupků je například nedostatečná vzdálenost od přechodu pro chodce. Ačkoliv se s touto pokutou tak často nesetkáte, může se vám to stát. Podle pravidel je správná vzdálenost minimálně pět metrů od chodců, jakákoliv kratší vzdálenost je již přestupkem.
Dalším takovým přestupkem je například zastavení na dálnici, zde můžeme parkovat a zastavovat pouze na místech, která jsou jasně označena jako parkoviště.
S ohledem na dálnice a silnice jsou poměrně vysoké pokuty také za špatně označené státní. Zde zákon dbá také na vaši bezpečnost. Pokud zastavíte z technických či jiných důvodů na dálnici nebo silnici, nezapomínejte umístit výstražný trojúhelník, který upozorňuje na takzvané nouzové stání. Zde se výše pokut liší dle komunikace, na které zastavujete. V tomto případě je nejdražší pokuta za nouzové zastavení v místech, kde je to výslovně zakázáno dopravní značkou.
Vůbec nejvyšší, ale také velmi časté, jsou přestupky za parkování na špatných parkovacích místech. Nejvíce zaplatíte, pokud zaparkujete na parkovacích místech určených pro vozidla zdravotně postižených řidičů. Nižší, avšak stále vysoké, jsou pokuty za špatné parkování, to může vyústit i v dobře známou botičku nebo dokonce odtažení vozidla.
Pokuty v evropských metropolích
Pokuta za parkování rozhodně není suvenýr, jaký si chcete z dovolené přivézt. Dávejte proto pozor na to, jak a kde parkujete v evropských metropolích. Nesprávně parkování by se mohlo prodražit zejména v anglickém Londýně, kde je obecně parkování velmi drahé. Ve Velké Británii je velký problém zejména parkování na chodnících, ať již plně nebo částečně. Také Paříž zvedla ceny jak za poplatky za parkování, tak i pokuty za špatné parkování. V loňském roce navíc začal platit zákon, který nepotěší majitele ojetých aut. V Paříži existuje zákaz aut z roku 2000, a to kvůli životnímu prostředí.
Špatné parkování je velmi častým problém pro mnoho řidičů, ale také mnoho měst. Taková záležitost se prodraží zejména v případech, kdy parkování na zakázaném místě skončí odtahem nebo botičkou. Před cestou si proto zjistěte pravidla pro správné parkování nejen v Česku, ale také v zemích Evropské unie.