Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a jeho podmínky

Zákonné pojištění auta je povinným ručením vozidla.

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se vztahuje na případné pokrytí škody na voze. Tomuto pojištění se také obecně říká zelená karta, kterou dostaneme po uzavření pojistné smlouvy v pojišťovně a musíme ji vždy předložit jak při registraci nového vozu, tak při možné policejní kontrole. Co musí zákonné pojištění všechno splňovat a jak ho zařídíme? A na co všechno se vlastně pojištění odpovědnosti vozidla vztahuje? To vše si shrneme v tomto článku.

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla: Jak to funguje?

Jak už bylo řečeno, pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se vztahuje na případné pokrytí škody na voze. Musíme ho tedy uzavřít ještě před samotnou registrací vozu. Nejprve si obstaráme žádost o zápis vozidla do registru, což je klasický formulář, který je k dostání on-line nebo v papírové formě na každém úřadě. Další dokument, který bude při registraci nezbytný, je velký technický průkaz, který bychom měli dostat při koupi vozu od prodejce. Dále je třeba dodat kupní nebo leasingovou smlouvu, doklad o pojištění vozidla neboli zelenou kartu a samozřejmě doklad totožnosti (občanský průkaz, pas). Povinné ručení vozidla neboli zelená karta je tedy povinnou součástí přihlášky k registraci vozidla.

Co pojištění odpovědnosti z provozu vozidla zahrnuje a co naopak ne

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se vztahuje na náš vůz a jeho účelem je pokrýt možné škody, které způsobíme řízením vozidla. Neznamená to ale, že pojišťovna zaplatí všechny škody. Pokud například řídíme bez řidičského či technického průkazu nebo jsme pod vlivem drog či alkoholu, neuvidíme v případě nehody od pojišťovny ani halíř. Totéž platí při úmyslném způsobení škody na cizím vozidle.

Kolik vůbec stojí pojistka vozidla?

Ještě před uzavřením pojistky je dobré nejprve zjistit, co všechno má pojišťovna v nabídce, tedy co všechno bude v případě nehody kryto. Nevědomost by se v tomto případě nemusela vyplatit a mohlo by nás to nakonec stát všechny naše úspory. V případě, že se rozhodneme řídit vůz nepojištěný a zastaví nás policie, musíme zaplatit pokutu ve výši až 40 tisíc korun. Výše povinného ručení závisí na mnoha faktorech, jako je například věk a zkušenosti řidiče, stáří a opotřebení vozidla, tedy jeho technický stav, dále hraje roli délka pojistky a její plnění. Roční výdaje na pojištění vozidla nás tedy vyjdou zpravidla na několik tisíc korun. Najít správnou pojistku nemusí být tak snadné, jak se na první pohled zdá. Vyplatí se využít některý ze srovnávačů pojistek, které jsou dostupné zdarma na internetu. Ušetříme tak často čas i peníze. V případě dopravní nehody je třeba informovat pojišťovnu o tom, že došlo k nehodě a v jakém rozsahu. Je nutno si vždy pořídit evidenci v podobě fotografie škody na vozidle, případně další dokumenty, které pojišťovna bude vyžadovat.

Doplňková pojištění

Pojišťovny mimo jiné nabízí velké množství doplňkových pojištění, ať už jde o havarijní pojistky, pojistky proti odcizení vozu nebo jeho vykradení. Je zde možnost uzavřít i doplňkové připojištění proti živelným pohromám a počasí.

Sdílet

Všechny články

verkehr

Autolékárnička

Radce · Zákon o vozidlech
Auto Garage

Plechová garáž a prevence koroze u auta

Radce · Zákon o vozidlech
kfz-technik batterie

STK: Technická kontrola

Radce · Zákon o vozidlech
Zobrazit méně