Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Náhrada škody při nehodě

Bez pojištění vozidla se v dnešní době žádný řidič neobejde. Ukládá nám ho totiž zákon. Pokud jsme vlastníky vozu, měli bychom se dostatečně informovat o podmínkách pojistky. Můžeme být zkušenými řidiči, ale stačí jen chvilka nepozornosti nebo srážka s řidičem začátečníkem a nehoda je na světě.

Na škody způsobené na vlastním nebo cizím vozidle se vztahuje takzvané povinné ručení, které je nutno uzavřít ještě před registrací nového vozu. Informace ohledně ceny a krytí pojistky včetně odškodnění po dopravní nehodě si shrneme v tomto článku.

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla aneb zelená karta

Už při registraci vozu je nutno doložit hned několik důležitých dokumentů. Nejprve si seženeme žádost o zápis vozidla do registru vozidel. Další dokument, který bude při registraci nezbytný, je velký technický průkaz, který standardně dostaneme při koupi vozu od prodejce. Dále je třeba dodat kupní, případně leasingovou, smlouvu povinné ručení a občanský průkaz. Bez pojistky to tedy nepůjde.

Odškodnění po dopravní nehodě: Co všechno pojistka kryje?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je stanovené zákonem a jeho účelem je pokrýt případné škody, které způsobíme řízením vozidla. Neznamená to ovšem, že pojišťovna zaplatí všechny způsobené škody. Má to jistá pravidla. Pokud například řídíme bez řidičského či technického průkazu nebo jsme pod vlivem návykových látek či alkoholu, neuvidíme v případě nehody od pojišťovny ani halíř. To samé platí samozřejmě i při úmyslném způsobení škody na cizím vozidle.

Prodraží se pojistka?

Výše pojistky závisí na mnoha faktorech, jako je například věk a zkušenosti řidiče, stáří a opotřebení vozidla a především jeho technický stav. Dále hraje roli délka pojistky a její plnění. Obecně platí, že nezkušení řidiči více bourají, proto musí za pojištění zaplatit více. Roční výdaje na pojištění vozidla nás tedy vyjdou zpravidla na několik tisíc korun. Při uzavírání pojistky je dobré nejprve prodiskutovat, co všechno nám pojišťovna nabídne, tedy co všechno bude v případě nehody kryto. V takovém případě se hodí pročíst si internetové diskuze k tématu nebo použít kalkulačku povinného ručení, která je dostupná taktéž na internetu.

Havarijní a jiná pojištění vozidla

Pojišťovny nabízí mimo jiné velké množství havarijních pojistek. Můžeme dokonce uzavřít i doplňkové připojištění proti živelným pohromám. Nemusíme se tak trápit, když nám například kroupy natropí neplechu na voze. Před uzavřením pojistky je dobré se dostatečně informovat o nabízených službách, které pojistka zahrnuje, a to včetně výše limitu proplacení v případě nehody.

Postup při dopravní nehodě

V případě dopravní nehody je třeba podniknout několik kroků. Především je nutné informovat pojišťovnu o tom, že došlo k nehodě, a jak moc je auto poškozeno, případně zda došlo k poškození třetí osoby. Je nutno si vždy pořídit evidenci v podobě fotografie škody na vozidle. Dá se říct, že bez této evidence máme smůlu.

Limit pojištění vozidla

V případě způsobení škody třetí osobě se pojišťovna zavazuje pokrýt všechny škody, které třetí osobě způsobíme. Může se jednat o ublížení na zdraví, usmrcení, poškození nebo zničení vozidla, ušlý zisk či náklady na opravu vozidla. Výše škody je krytá pouze do výše limitu pojistky, který musí být stanoven ve smlouvě. Proto je nutné smlouvu před uzavřením nejprve pořádně pročíst.

Sdílet

Všechny články

verkehr

Autolékárnička

Radce · Zákon o vozidlech
Auto Garage

Plechová garáž a prevence koroze u auta

Radce · Zákon o vozidlech
kfz-technik batterie

STK: Technická kontrola

Radce · Zákon o vozidlech
Zobrazit méně