V autoškole nás připraví na test a naučí nás ovládat vůz. Pokud autoškolu úspěšně absolvujeme, bude nám uděleno oprávnění k řízení vozidla v podobě malé kartičky, tedy řidičského průkazu. Tento doklad u sebe musíme mít vždy, když řídíme motorové vozidlo. Jsme taktéž povinni ho předložit společně s doklady k vozidlu ke kontrole v případě, že nás na vozovce zastaví policie.
Autoškola krok za krokem
Bez absolvování autoškoly nový řidičský průkaz nedostaneme. Autoškol je v současné době dostatek v každém středně velkém městě. Přihlásit se může každý, kdo splňuje podmínky zdravotní a odborné způsobilosti a věku. Rozsah výcviku závisí na skupině oprávnění. Nejvíce navštěvované jsou přirozeně kurzy skupiny B. Jak dlouho takový kurz trvá a jak je zakončen? Výuka skupiny B zahrnuje 28 vyučovacích hodin, přičemž jedna vyučovací hodina trvá 45 minut. Jak si hodiny naplánujeme časově je jen na nás, většinou je možné si jízdy rozvrhnout do dvou až tří měsíců. K tomu je nutné počítat s jednou hodinou teorie a zdravovědy týdně. I teorie je totiž důležitou součástí výcviku. Řadí se do ní pravidla silničního provozu, údržba vozidla nebo první pomoc. Na konci výcviku jsme povinni složit písemnou zkoušku z teorie, praktická zkouška se koná ten samý den v podobě jízdy. Při této jízdě je přítomen instruktor a zkoušející, který sleduje každý náš pohyb, tedy plynulost a bezpečnost jízdy: zda se díváme do zpětných zrcátek, zastavujeme chodcům a správně parkujeme. Nemusíme mít strach z neúspěchu, zkoušející jsou většinou benevolentní a častokrát „přivřou oko“. Navíc je možno závěrečnou zkoušku nebo její část zopakovat, celkem máme totiž tři pokusy. Autoškola v současné době není zrovna levnou záležitostí, její cena se za poslední roky zvýšila především z důvodu zdražení paliva.
Náležitosti řidičského oprávnění
V současnosti se u nás vyrábí řidičská oprávnění dle evropské normy. Nový řidičský průkaz má podobu malé kartičky stejného rozměru jako dnešní občanský průkaz a na jeho přední straně jsou vytištěné jméno a příjmení držitele, nechybí ani datum narození, místo vydání, bydliště, černobílá fotografie držitele a samozřejmě jeho podpis. Na zadní straně je pak vyznačeno, na jaké motorové vozidlo máme platné oprávnění.
Skupiny řidičských průkazů
Řidičský průkaz může být platný na několik skupin motorových vozidel. Pokud řidič vlastní oprávnění na více silničních vozidel, neznamená to, že musí mít více průkazů, všechno bude pěkně označeno v jednom řidičském průkazu. Jaké skupiny řidičského oprávnění vůbec existují? Skupiny oprávnění jsou značeny velkými tiskacími písmeny. Základními skupinami jsou skupina A, tedy motocykly, skupina B značí oprávnění k řízení osobních automobilů, skupina C značí nákladní vozy a D označuje autobusy. Tím to ale zdaleka nekončí. V současné době existuje řada podskupin. Pojďme si říct, jaké konkrétně sem patří.
Další podskupiny řidičského oprávnění
Mezi další skupiny patří například skupiny AM nebo A1 či A2, které značí oprávnění k řízení mopedu, lehkých motocyklů a motocyklů s postranním vozíkem. Skupiny D1, D+E nebo C+E zase opravňují k řízení souprav převyšujících určitou hmotnost. Skupina T značí oprávnění k řízení traktoru.