Kde jej můžete pořídit, v jakých cenových relacích se pohybuje a kolik existuje typů.
Povinná výbava do auta je „povinná“ z velmi dobrého důvodu. Veškeré její náležitosti slouží k vyřešení krizových situací v případě nehody a tím pádem také k vaší kompletní ochraně. Do povinné výbavy podle předpisů pro rok 2018 patří náhradní žárovky, náhradní pojistky, klíč na matice kol, příruční zvedák (neboli hever), rezervní kolo, výstražný trojúhelník, reflexní vesta a lékárnička.
Hasicí přístroj jako doporučená výbava
V České republice sice hasicí přístroj není určen jako součást povinné výbavy, rozhodně jej však doporučujeme pořídit. Pokud se totiž podíváme na položky povinné výbavy v zahraničí, je možné, že se dostanete do problémů, pokud jej při jízdě na silnicích mimo Českou republiku mít nebudete. Pokud cestujete po Evropě, je velmi dobré si zjistit, zda povinná výbava dané země hasicí přístroj nevyžaduje. Takovými zeměmi jsou například Rumunsko, Turecko, ale také Norsko, Dánsko a Švédsko.
Pokud se tedy rozhodnete pořídit si hasicí přístroj, což rozhodně pro případ nouze doporučujeme, zjistíte, že se jedná o poměrně nízký jednorázový náklad, který může zachránit mnoho životů a zmírnit případné škody. U hasicích přístrojů se můžete rozhodovat jak podle značky, podle druhu, ale také podle určení třídy požáru. Dobrou volbou jsou například přístroje značky COMPASS, které jsou dostupné ve velmi příjemné cenové relaci. Za tuto cenu se vám dostane jednokilogramové náplně, ale také určení k hašení požárů ve třídách A, B a C. Tento hasicí přístroj najdete také do náplně šest kilogramů, s výší náplně se zvyšuje také cena samotného přístroje. Hasicí přístroje je vždy nejlepší používat z minimální vzdálenosti jednoho metru.
Další povinná výbava
Prakticky veškerou povinnou výbavu si můžete pořídit za poměrně nízké ceny. Doporučujeme se před nákupem porozhlédnout po trhu s danou položkou povinné výbavy, srovnat jednotlivé výrobky a zjistit ohlasy řidičů na konkrétní značky.
Mezi velmi levné a velmi efektivní prvky povinné výbavy patří reflexní vesty, dnes mají tyto vesty jiné nařízení od Evropské unie a je proto dobré se informovat, zda vaše vesta vyhovuje požadavkům nových směrnic. Reflexní vestu můžete, stejně jako hasicí přístroj, pořídit třeba od značky COMPASS. Ostatní řidiči jsou schopni tuto vestu zaregistrovat již ze vzdálenosti 200 metrů. Vesty této značky jsou navíc vyrobeny z prodyšného materiálu a díky tomu se hodí i pro nošení na delší dobu, například pokud se musíte vzdálit od auta nebo pokud si jdete zaběhat. Oproti levnějším vestám dbá tato značka také na jejich design, budete se v nich proto cítit nejen bezpečně, ale také šik. Další z takových vest, které jsou na pohled efektivní i krásné patří E. S. Motion, tyto vesty již patří do vyšší cenové relace.
Další položkou povinné výbavy je poté výstražný trojúhelník. Také zde nemusíte sahat do peněženky nijak hluboko. Nedoporučujeme však pořizovat příliš levné plastové verze, jejichž konstrukce není nijak pevná, a zejména v podzimních a zimních dnech byste se s takovým výrobkem jedině zlobili. Nejlepší volbou je v tomto případě kovová konstrukce. Díky té trojúhelník dobře drží na vozovce tam, kde jej skutečně potřebujete. Zde můžete vybírat například podle velikosti, ale také značky. Opět se můžete obrátit na značku COMPASS, ale využít můžete i výrobky Sheron nebo Škoda.
Další technická výbava
Do další, více technické části, povinné výbavy patří také takzvané zvedáky (jinak také hevery). Hevery můžete obdržet už při koupi jako součást automobilu, v mnoha případech je však důležité pořídit univerzální hever samostatně. Zde již musíte dávat větší pozor na parametry, podle kterých hever vybíráte. Jedním z nejdůležitějších faktorů je zejména výška, do které má být hever schopen vaše auto zdvihnout. Důležité je také zjistit maximální nosnost: hmotnost vašeho vozu ji samozřejmě nesmí přesáhnout. Hevery existují v nůžkových nebo hydraulických verzích.
Mezi hydraulické hevery patří například GEKO pojízdný zvedák, který je mimo jiné vhodný také pro sportovní auta. Tento hever je do maximální hmotnosti 2,5 tuny a najdete jej ve velmi dobré cenové relaci. O 500 kg vyšší nosnost a podobnou cenovou relaci nabízí opět značka COMPASS.
Mezi dražší hevery, které budete pořizovat v případě, že je hmotnost vašeho auta vyšší než 3 tisíce kg, jsou poté značky VOREL, YATO nebo opět GEKO. Čím větší je hmotnost vaše auto, tím dražší je také samotný hever.
Mezi klasické nůžkové hevery poté patří například hever od značky COMPASS. Doporučujeme však spíše pořídit si hever hydraulický, který je mnohem jednoduší ovládat a koupíte jej pro většinu automobilů díky jeho maximální nosnosti.
Mezi další technické části povinné výbavy patří také klíč na matice kol (potřebný k výměně pneumatiky), ale také náhradní žárovky a náhradní pojistky, aby nás nic nezaskočilo. Důležitá je i lékárnička, kterou můžete jednoduše koupit v mnoha českých e-shopech, ale dnes již také u prodejců s nejrůznějším vybavením. Od prodejců s nástroji, přes velké obchodní domy, až po železářství nebo speciální prodejce. Nezapomínejte také mít ve voze vždy rezervní pneumatiku. Díky veškeré výbavě se můžete v případě poškození současné pneumatiky kdykoliv znovu připravit na další jízdu. Heverem nadzvednete vůz, klíčem sundáte poškozenou pneumatiku a nasadíte pneumatiku rezervní.
Rozhodně doporučujeme pořídit také reflexní vesty a poté také hasicí přístroj. Pokud cestujete za hranice České republiky, je důležité tyto dvě položky ve výbavě mít, v zahraničí jsou totiž často povinné. Hasicí přístroje vás navíc stojí velmi málo a v případě autonehody mohou zachránit opravdu mnoho.