Jestliže autoškolu úspěšně zakončíme, bude nám uděleno oprávnění k řízení vozidla, tedy řidičský průkaz. Tento doklad u sebe musíme mít při jízdě pro případ, že by nás zastavila silniční kontrola. Samotný řidičský průkaz musí obsahovat určité náležitosti, jako jsou údaje o držiteli, a samozřejmě nesmí chybět ani fotografie na řidičský průkaz. I ta musí splňovat určité zásady. V tomto článku si povíme vše ohledně získání řidičského průkazu a jeho vydání.
Jak probíhá autoškola?
Autoškola a její absolvování je důležitým předpokladem k získání řidičského oprávnění. Autoškol je v současné době dostatek v téměř každém městě. Přihlásit se může každý, kdo splňuje základní podmínky, tedy zdravotní a odbornou způsobilost a věk. Rozsah výuky závisí na skupině řidičského oprávnění. Nejvíce žádané jsou přirozeně kurzy skupiny B, tedy osobní auta. Jak takový kurz probíhá? Výuka autoškoly skupiny B zahrnuje zpravidla 28 vyučovacích hodin, přičemž jedna vyučovací hodina trvá zhruba 45 minut. Jak si hodiny rozvrhneme časově, je jen na nás. K tomu je nutné počítat s jednou hodinou teorie a zdravovědy týdně. I teorie je totiž podstatnou součástí autoškoly. Patří do ní pravidla silničního provozu, údržba vozidla nebo první pomoc. Na konci výcviku je třeba složit písemnou zkoušku z teorie, praktická zkouška probíhá ten samý den v podobě jízdy. Při jízdě je vždy přítomen učitel a zkoušející, který sleduje každý náš pohyb, konkrétně plynulost a bezpečnost jízdy, parkování, zastavení na přechodech, železničních přejezdech a podobně. Ovšem nemusíme mít strach ze selhání, zkoušející jsou většinou benevolentní a chápaví. Navíc je možné závěrečnou zkoušku nebo její část absolvovat v případě neúspěchu znovu, celkem třikrát. Je nutno mít na paměti, že v současné době je autoškola poměrně finančně náročná, její cena se za poslední dobu z důvodu zdražení benzínu zdvojnásobila.
Řidičské oprávnění podle Evropské unie
V současnosti se u nás vyrábí řidičské průkazy podle normy EU. Nový řidičský průkaz vypadá v podstatě skoro jako občanský průkaz, má totiž stejné rozměry a barvy. Na jeho přední straně jsou vyplněné údaje držitele jako jméno a příjmení, datum narození, datum a místo vydání dokumentu, bydliště, fotografie držitele a samozřejmě jeho podpis. Na zadní straně je pak vytištěno, na jaké motorové vozidlo vlastníme platné povolení.
Fotografie na řidičský průkaz
Fotografie na řidičský průkaz musí také splňovat určité parametry. V současné době je nutné na úřad přinést vlastní papírovou průkazovou fotografii v černobílém nebo barevném provedení o standardních rozměrech 34 x 45 mm. Od poloviny roku 2018 podle již schváleného zákona nebudou muset žadatelé o vystavení řidičského průkazu fotografii na úřad nosit. Buď se pořídí přímo na úřadě, jako je tomu například u občanských průkazů, nebo si ji úředníci stáhnou z jiných registrů.
Skupiny řidičských průkazů
Jaké skupiny řidičského oprávnění existují? Skupiny jsou označeny velkými písmeny. Základními skupinami jsou skupina A, B, C a D, tedy oprávnění k řízení motorky, osobních automobilů, nákladních vozů a autobusů. V současné době existuje i řada podskupin, například oprávnění k řízení mopedu nebo lehkých motocyklů.