V tomto článku si řekneme vše potřebné o této kontrole, jejích pravidlech, ale podíváme se také na metodické postupy a ceny za tuto kontrolu.
Základní informace
Pokud jste majitelem vozidla v České republice a toto vozidlo je zde také registrováno, pak se státní technické kontrole zkrátka nevyhnete. Platí totiž pro všechna vozidla, která jsou v této zemi registrována. Jedinou výjimku tvoří vozidla kategorie R, tedy jízdní kola nebo vozíky pro invalidy a další. Samotné prohlídky probíhají na stanicích technické kontroly, které se nacházejí po celé republice. Před samotnou návštěvou se doporučuje provést kontrolu celého vozidla. Tyto kontroly mohou být poměrně stresující, a to hlavně pro majitele vozů starší výroby. Pokud tedy vlastníte starší nebo ojeté auto, nejlepší je ho nechat dobře zkontrolovat, využít můžete také služeb firem, které celý proces vyřídí za vás. Co před takovou kontrolou potřebujete? Zejména velký technický průkaz, malý technický průkaz, a v některých případech také kartičku měření emisí.
Výběr technické stanice
Nyní tedy víte, co budete k takové kontrole potřebovat. Je nutné zvolit stanici technické kontroly, kam své auto odvezete. Tu je důležité vybírat nejen podle toho, kde se v republice vůbec nacházíte, ale také podle toho, jak a k čemu je technická stanice vybavena. Nepodceňujte ani reputaci stanice a ohlasy řidičů, kteří si ji zvolili před vámi. Vybírat můžete také taková zařízení, která vám před samotným posouzením zkontrolují vůz pro zjištění případných technických nedostatků. Předmět takové kontroly je například stav pneumatik, funkčnost brzd a brzdové soustavy, ale také funkčnost osvětlení, výfukový systém (těsnost a jeho stav), kontrola převodovky, karoserie a mnohé další parametry, které mohou jinak zamezit tomu, aby byla státní technická kontrola vašeho vozu bezproblémová.
Technické kontroly se pravidelně opakují, a to v zákonem stanovených intervalech. Zde záleží na dvou faktorech: druh kontrolovaného vozidla a zda se jedná o první kontrolu daného vozu. Tyto časové intervaly určuje zákon (konkrétně č.56/2001 Sb.).
Pravidlem tedy je, že pro majitele osobních automobilů platí státní technická kontrola po první návštěvě další čtyři roky. Po druhé návštěvě je platná již pouhé dva roky. V této době se tedy opět musíte dostavit do kontrolní stanice. Stejné intervaly se vztahují také na nákladní automobily do 3 500 kg, motocykly (nad 50 cm a 50 km/h) a traktory. Naopak nákladní vozidla nad 3 500 kg, autobusy nebo vozidla taxi služby musí tuto kontrolu podstoupit každý rok, a to po celou dobu využívání vozu.
Průběh státní technické kontroly
Důležitá není jen kontrola technických parametrů vozidla, ale také měření emisí. V posledních letech se emise berou právem na velkou váhu. Pro rok 2018 v tomto ohledu Ministerstvo dopravy připravilo několik změn. Proto byste měli dbát na to, aby vámi vybraná stanice technické kontroly byla online napojena přímo na ministerstvo. Aby bylo měření emisí platné, musí tato stanice odeslat fotky vašeho vozidla přímo ministerstvu, samotný protokol je tedy generován v reálném čase. Důvodem změny je fakt, že dříve se zkrátka měření emisí dostalo k vám a technické kontroly (kde byl schován protokol), dnes si ministerstvo tyto informace vyžaduje pro lepší přehled a kontrolu.
Během samotné kontroly je nutné připravit přesnou dokumentaci. Budete potřebovat velký a malý technický průkaz, ale také emisní průkaz (případně protokol o měření emisí). Poslední položka není povinná u všech dopravních prostředků. Při technické kontrole najedete s vozem na speciální linku, kde profesionálové pomocí přístrojů zkontrolují technický stav vašeho vozidla. Během těchto úkonů je zkontrolována karoserie, evidenční údaje, ale proběhne také kontrola brzd, výkonu, oken, světel a nakonec také povinné výbavy. Dle stavu jednotlivých technických parametrů je poté podle pravidel určeno, zda jste technickou kontrolou prošli, či nikoliv.
Cena STK: Liší se podle služeb i kraje
Ceny této povinné kontroly se velmi různí, jelikož nejsou státem stanoveny a definovány. Záleží tedy na konkrétní stanici. Ceny se liší také podle toho, s jakým vozem se na technickou kontrolu chystáte. Kupříkladu vozy spadající do kategorie L (tedy zejména motocykly) patří mezi nejlevnější kategorie, naopak kategorie M1 jsou vozidla s minimálně osmi místy pro přepravu osob. Obecně se ceny za kontrolu v roce 2018 pohybují okolo osmi set korun. Za prohlídku před registrací vozidla zaplatíte přibližně o dvě stokoruny navíc. Zde je velmi důležité zjistit vše potřebné o jednotlivých stanicích. Ne každá stanice vám může nabídnout všechny služby, které budete potřebovat. Velmi důležité je si také ověřit kvality servisu, vždy proto dobře zkontrolujte hodnocení a zkušenosti řidičů, kteří zde byli před vámi.
Několik rad na konec
Projít státní technickou kontrolou je pro řidiče velmi důležité. Pokud váš vůz touto kontrolou neprojde, nemůžete s ním vyjet na české cesty. Pokud si tedy nejste jistí, že je váš vůz zcela v pořádku, ať již se jedná o karoserii, pneumatiky, převodky, brzdy, nebo další aspekty vašeho vozu, doporučujeme se obrátit na specializovaný servis. Obrátit se však můžete nejen na servis jako takový, ale také na firmy, které se zaměřují na přípravu aut na státní technickou kontrolu.
Dnes jsou změny také v oblasti měření emisí. Najděte stanici, která je online propojena s Ministerstvem dopravy. Pokud stanice nepřeposílá fotografickou dokumentaci přímo ministerstvu, které kontrolu emisí zaeviduje, rychle se otočte a jeďte jinam.
Dobré je také celou kontrolu provádět přes mechaniky nebo servisy, které tyto služby nabízejí. Stanice jsou se zpřísněním podmínek pro kontrolu pod poměrně velkým tlakem a případní kontroloři jsou tak podstatně přísnější. Je proto dobré vůz nechat mechanikem nejen zkontrolovat, ale také se ujistit, že mechanik může na kontrolora dohlédnout.