Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Výměna autobaterie

Součástí každého vozu je autobaterie. Ta má ovšem pouze omezenou životnost a nevydrží napořád. Průměrná životnost autobaterie se uvádí okolo pěti let. Obzvláště v zimním období nás baterie může potrápit a auto nemusí jít zrovna snadno nastartovat.

Je tak možné, že baterka „klekneů a vůz se nám už nerozjede vůbec. V takovém případě máme dvě možnosti: Buď nás čeká kompletní výměna autobaterie, nebo její dobití pomocí přenosné nabíječky na autobaterii. V tomto článku si představíme jak typy nabíječek, tak postup, jak vyměnit autobaterii snadno, rychle a bezpečně.

Jaké typy nabíječek autobaterie najdeme na trhu?

První možností je dobytí autobaterie prostřednictvím již zmíněné nabíječky. Pojďme si představit základní typy nabíječek. Tradiční nabíječka autobaterií, která funguje na bázi klasické elektrolytové baterie, se dnes téměř již nepoužívá. Daleko snazší je použít automatickou nabíječku autobaterií. Ta se po dobití na rozdíl od té klasické sama vypne, což je bezpečnější. Dalším produktem je takzvaná startovací nabíječka, která se doporučuje především u slabších baterií. Na trhu najdeme ale také nabíječky udržovací, které už podle názvu udržují autobaterii nabitou neustále. Tyto nabíječky nejsou však nejvhodnější na dobíjení autobaterie. V současné době už není podmínkou, aby autonabíječka musela mít pouze jednu jedinou funkci. Existují také nabíječky multifunkční, které zvládají hned několik funkcí najednou, autobaterii nabijí, ale zároveň ji udrží dlouho nabitou. Hitem posledních let jsou také přenosné solární nabíječky do auta. Ty pro svůj chod využívají solární energii, nejsou tedy náročné na provoz. Solární nabíječka autobaterie je chytrým pomocníkem, pokud potřebujeme dobít autobaterii a v blízkosti se nenachází žádný zdroj elektrické energie.

Výměna autobaterie: Postup

Pokud už se nám nevyplatí autobaterii zachraňovat, jednoduše ji vyměníme. Výměna autobaterie vyžaduje demontáž a montáž, v zásadě se ale nejedná o příliš náročný úkon, můžeme se do toho tedy pustit i sami. Prvním krokem je odpojení záporného a následně kladného pólu na stávající baterii. Póly jsou značeny klasicky mínusem a plusem. Pak baterii vyndáme z auta, vyčistíme její prostor a připravíme ho na nasazení nové autobaterie. Vyjmutím baterie se můžou vymazat údaje v palubním počítači nebo třeba hodiny a zablokuje se rádio. Na to všechno musíme být při výměně připraveni. Pak už jen vložíme do vozu novou autobaterii a opět zapojíme kladný a záporný pól kabelů. Někdy se vyplatí si starou autobaterii ponechat na horší časy. Pokud je ovšem již na vyhození, odvezeme ji do sběrného dvora. Na co při výměně autobaterie dávat pozor? Ještě než se výměna autobaterie uskuteční, musíme se ujistit, že je auto zavřené a nenastartované, i klíček v zapalování by nám mohl zavařit. Proto je nutné toto nejprve zkontrolovat a až pak se pustit do práce. Mezi výměnou nezapomeneme důkladně očistit kontakty a kabely, většinou stačí suchým hadříkem. Snažíme se odstranit jakékoli známky sebemenší koroze a nakonec spoje namažeme vazelínou. Výměna autobaterie není nic těžkého a zvládne ji opravdu každý – nováček i zkušený řidič.

Sdílet

Všechny články

antrieb

Co je třeba vědět o funkci start-stop a startéru?

Radce · technika motorových vozidel
antrieb

Spalovací motor - jak funguje?

Radce · technika motorových vozidel
kfz-technik batterie

Nabíjení autobaterie v kostce

Radce · technika motorových vozidel
Zobrazit méně