Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Viskozita oleje

Na obalu motorových olejů často najdeme všemožná známá či méně známá označení, písmena a čísla bez vysvětlivek. To nás může docela zmást.

Kvalitní motorový olej je ovšem pro správný chod a funkčnost motoru velice důležitý, proto bychom se měli o těchto označeních kvality dostatečně informovat ještě předtím, než motorový olej koupíme a následně vyměníme. Pravidelná a včasná výměna motorového oleje zajistí zvýšení jeho chladící, těsnící a antikorozní funkce, a tedy i prevenci možných technických závad. Není tedy na místě výměnu oleje oddalovat a brát složení motorového oleje na lehkou váhu. V tomto článku si řekneme, jak probíhá výměna motorového oleje a podle čeho vybírat ten správný motorový olej do auta. Jak velkou roli zde hraje viskozita oleje?

Motorové oleje a označení kvality

Mnoho automobilek dnes už dává k vozu i praktickou příručku, ve které najdeme doporučované parametry oleje. Nejprve nás bude zajímat třída viskozity neboli míra tření oleje. Viskozita oleje představuje velmi důležitou fyzikální veličinu. Hledáme ji na stupnici SAE, která má celkem dvanáct tříd a dělí oleje dle různých vlastností a podle toho, do jakého počasí jsou vhodné na zimní a letní oleje. Dalo by se říci, že mezi nimi existuje také poměrně univerzální viskozita oleje do nízkých i vysokých teplot, tou je například třída 5W-50. Mezi zimní oleje patří třídy OW, 5W, 10W, 15W, 20W a 25W. Letní oleje zase najdeme pod označením 20, 30, 40, 50 a 60. Jako další nás bude zajímat výkonnostní specifikace složená z písmen A,B,C a číslic 1 až 5. Tato kombinace označuje typ paliva benzinového či naftového. Specifikace se liší v závislosti na značce. Podle těchto kritérií poznáme, zda je olej dostatečně kvalitní a vhodný. Jakmile máme jasno, jaký motorový olej do auta je pro náš motor nejvhodnější, navštívíme nejbližší servis nebo benzínovou pumpu a olej si pořídíme. S výběrem olejem nám pomůžou v případě potřeby také v autoservisu.

Jak často se doporučuje provádět výměna oleje?

Zásadní je si hlídat interval výměny motorového oleje, který závisí hlavně na jízdních podmínkách vozu a druhu paliva. Pokud jezdíme denně spíše po městě a motor se nestihne dostatečně zahřát, měli bychom olej měnit častěji a nepřekročit hranici 20 tisíc kilometrů. Někteří výrobci doporučují olej měnit dokonce až po 30 tisících kilometrů, což někteří vyvrací. Proto není dobré riskovat a raději olej vyměnit co nejdříve.

Kvalita motorových olejů

Motorových olejů je v nabídce celá řada, a tak bychom se neměli nechat napálit. V autoservisech často zkouší nabízet long life oleje obsahující „speciální“ složku, která údajně zajistí delší životnost oleje. Tomu ale nemůžeme stoprocentně věřit. Vedle pověsti značky by nás měla zajímat i viskozita oleje a výkonová specifikace motorového oleje. Podle toho poznáme, zda je olej dostatečně kvalitní. V současné době výrobci instalují do vozů kontrolku, která signalizuje, zda už je čas na výměnu oleje či ne. Jedná se o velmi chytré zařízení, které ocení nejeden řidič.

Sdílet

Všechny články

antrieb

Co je třeba vědět o funkci start-stop a startéru?

Radce · technika motorových vozidel
antrieb

Spalovací motor - jak funguje?

Radce · technika motorových vozidel
kfz-technik batterie

Nabíjení autobaterie v kostce

Radce · technika motorových vozidel
Zobrazit méně