Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Druhy světel na autě

Pokud vybíráme nová auto světla, měli bychom si nejprve ujasnit, jaký druh vlastně hledáme. Světlometů totiž na voze najdeme snad tucet. Od potkávacích světel přes dálková, zpětná, mlhová, výstražná a směrová, až po světla pro denní svícení.

Tím to ale zdaleka nekončí, osvětlený je totiž i interiér vozu nebo třeba registrační značka. Světla se dělí podle hned několika kritérií, například podle svého zdroje nebo signalizace a funkce. V tomto článku se zaměříme především na světla pro denní svícení, povíme si něco o jejich významu a typech.

Funkce světel v autě

Jak už bylo zmíněno, světlometů je v autě celá řada. Plní různé funkce a dá se říct, že jsou nepostradatelným pomocníkem každého řidiče. Například kontrolky neboli kontrolní světla jsou velmi důležitými signalizačními světly, bez kterých by to zkrátka nešlo. Podobně jsou na tom brzdová nebo výstražná světla. A samozřejmě se toto téma nedotýká jen osobních vozů, nýbrž i ostatních motorových vozidel, včetně prostředků veřejné dopravy. I tam fungují signalizační světla, třeba u takzvané zastávky na znamení řidiči.

Zdrojová světla

U auto světel se nemusí jednat pouze o klasické žárovky, ale také o halogenové, xenonové nebo neonové žárovky a ostatní diody. Světlomety jsou nezbytností každého motorového vozidla nebo jízdního kola. Jako řidiči jsme povinni kontrolovat jejich stav a funkčnost. Pokud nám například nesvítí přední světlo a zastaví nás policie, může to skončit pokutou.

Světla pro denní svícení

Světla pro denní svícení jsou světla, která používáme na voze během dne. Jde o mírné osvětlení, které neškodí zraku a neoslňuje ostatní řidiče, jako je tomu například u světel dálkových. Tento druh světel se začal používat v Americe v 90. letech. Jejich používání je v podstatě ekologické a úsporné. Ještě úspornější jsou takzvané LED diody, které produkují bílé světlo a proslavila je značka Audi. Jestliže se nám současná světla na autě nelíbí, můžeme si samozřejmě dokoupit dodatečně světla jiná. Ta se ale musí řídit určitými pravidly pro provoz v České republice, musí tedy povinně zahrnovat homologaci, jinak nejsme oprávněni je na silnicích používat.

Speciální LED diody

Jaké jsou výhody a nevýhody LED světel? Vyplatí se do nich investovat? LED diody mají své příznivce i kritiky. Začneme pozitivy. Zřejmě největší výhodou je jejich výkon a vysoká svítivost v porovnání s klasickými žárovkami. Jsou ale zároveň velmi úsporné. Nejen proto stoupá jejich popularita. Navíc jsou velmi odolné proti nárazu nebo mrazu a na rozdíl od klasických zářivek jen tak neshoří při opětovném zapínání. Dále je lákavá jejich dlouhá životnost, které jiné světlo vám vydrží svítit až milion hodin? Nikdy nepřestanou svítit úplně, pouze se sníží jas, nedojde ale k úplnému přerušení světla, jako je tomu u žárovek s vláknem. Jako jejich hlavní nevýhodu bychom zmínili především vysokou cenu a často až příliš silnou intenzitu svícení, která může být nepříjemná pro zrak. LED světla jsou v dnešní době využívána i mimo dopravní sektor, například jako označení nouzových východů v budovách.

Sdílet

Všechny články

antrieb

Co je třeba vědět o funkci start-stop a startéru?

Radce · technika motorových vozidel
antrieb

Spalovací motor - jak funguje?

Radce · technika motorových vozidel
kfz-technik batterie

Nabíjení autobaterie v kostce

Radce · technika motorových vozidel
Zobrazit méně