Je proto velmi důležité se nejen informovat o našich možnostech, ale také o kvalitně boxů a nosičů, které budeme chtít využít.
Automobilový průmysl má mnoho komerčních možností, na tomto trhu se proto nachází mnoho prodejců a výrobců. Je důležité vybírat nejen podle druhu těchto nosičů a boxů, ale také podle kvality výrobku a vhodnosti umístění přímo na váš automobil. V tomto článku se podíváme na druhy střešních boxů, ale také na zajímavé novinky a cenové trháky.
Druhy střešních nosičů
Pro automobily rozeznáváme zejména tři hlavní druhy nosičů, nyní si je přiblížíme blíže. Nejznámějším druhem střešního nosiče jsou klasické nosiče, také označované jako příčné nosiče, které se montují přímo na střechu vozidla (a je také jednoduché je opět sundat). U tohoto druhu nosiče je důležité věnovat pozornost dvěma aspektům. Základem je délka vašeho vozu, podle té volíte také délku tyčí, které slouží jako střešní nosiče. Jakmile si vyberete správnou délku, je důležité zvolit samotný materiál těchto nosičů. Máte dvě základní možnosti, ocelové čtyřhranné tyče, které jsou takovou klasikou mezi střešními nosičem nebo poté hliníkové tyče (tyto jsou vybaveny aerodynamickým profilem) – tyto jsou často nazývané také WingBar.
Druhou možností jsou takzvané magnetické střešní nosiče. V tomto případě je nutné si ověřit, zda má váš automobil kovovou střechu, v jiném opačném tyto nosiče nebude možné připevnit. K možnosti magnetických střešních nosičů se přiklání zejména majitelé třídveřových aut, u kterých je často složité nebo přímo nemožné využít klasických nosičů. Tyto nosiče se skvěle hodí zejména na přepravu lyží, ačkoliv doporučujeme je používat zejména na kratší cesty. Magnetické nosiče je nutné upevňovat na suchou a čistou střechu, jinak se vám může lak auta poškrábat a nosič nemusí držet tak, jak má.
Poslední možností jsou poté podélné nosiče. Oproti dvěma předešlým možnostem nelze tyto nosiče jen tak jednoduše sundat, pokud zvolíte podélné nosiče (jinak nazývané také podélníky nebo Hagusy), budou na vaši střechu připevněny napevno a bude to opět vyžadovat čas a servis, aby byly odmontovány. Nejčastěji tedy tento druh nosičů volíme u těch aut, kde jich nejvíce využijeme. Těmi jsou například vozy kombi, SUV nebo liftback. Tyto střešní nosiče je sice nejjednodušší pořídit přímo s novým vozem, jedná se však o příplatkovou službu, která se může prodražit. Možné je proto je koupit a nainstalovat také zvlášť za zajímavější ceny. Jejich nosnost se různí, a to od od padesáti do stovky kilogramů.
Klasické střešní nosiče
Vraťme se nyní ke klasickým střešním nosičům, které budou volbou pro většinu aut, s dostatečnou velikostí. Jak je již zmíněno výše, vybírat můžete podle několika parametrů. Tím hlavním je délka střechy vozu, dalším poté materiál samotných tyčí. Existují však také mnohé další parametry, mezi které patří například to, zda jsou vaše příčníky zamykací, či nikoliv. Zamykacích příčníků využijete na delších cestách nebo během pobytu. Lyže, či jiný náklad, můžete jednoduše zabezpečit proti krádeži. Podívejme se nyní na několik zajímavých značek a modelů, které se možná budou hodit právě pro váš vůz. Během výběru střešních nosičů nezapomínejte dbát na druh vašeho automobilu.
Zajímavý je například český výrobce střešních nosičů BöHM. Tyto nosiče jsou velmi jednoduše instalovány přímo na auto, a to za pomocí plastových vrtulek a jednoduchého klíče. Tento konkrétní výrobce je proslulý svým důkladným testováním a střešní nosiče BöHM tak patří nejen mezi nejdostupnější, ale také nejkvalitnější na českém trhu. Tyče jsou navíc dostupné za velmi zajímavé ceny. Další zajímavou značkou jsou poté střešní nosiče Menabo Brio. Tato značka nabízí zejména hliníkové tyče, které mají nosnost do výše devadesáti kilogramů a jsou velmi často zamykatelné. Montáž je taktéž velmi jednoduchá, a to za pomocí imbusového klíče.
Magnetické střešní nosiče
Magnetické střešní nosiče mají ve své jednoduchosti také velkou nevýhodu. Připevnění magnetických nosičů je až směšně jednoduché. Stačí je jednoduše přiložit ke střeše (kterou doporučujeme předem dobře vyčistit a vysušit, jinak může dojít k poškození laku a nedostatečnému držení nosičů), nasadit lyže, a můžete vyrazit na cesty. Nicméně, tak jako je můžete vy jednoduše připevnit, je může kdokoliv také sundat. Pokud tedy budete využívat magnetických nosičů, rozhodně je nenechávejte bez dozoru. Zároveň se tento druh nosičů doporučuje zejména pro kratší cesty. Pokud navíc převážíte snowboard, je doporučená maximální rychlost 100 km/h, jinak hrozí nestabilita nosičů.
Také zde můžeme vřele doporučit českou značku Böhm, která vybavuje přední nosiče také popruhem nebo provázkem (u dražších modelů), které jsou menší pojistkou proti uvolnění těchto nosičů. Oblíbenou značkou mezi magnetickými nosiči je však také značka Menabo, která nabízí hned několik zajímavých modelů. Jedním z nich je také Menabo Igloo, které je vhodné zejména pro automobily s kovovou střechou, na které můžete magnetické nosiče jednoduše umístit. Tyto nosiče mají mnoho výhod, jsou nejen schopné pevně držet do maximální rychlosti 130 km/h, ale jsou také nositelem certifikátu jejich kvality (konkrétně GS/TÜV).
Podílné nosiče
Takzvané hagusy je nejčastěji možné pořídit přímo s nákupem automobilu. Jen zřídka se v takovém případě jedná o službu, která by byla začleněna v základní ceně automobilu, ve valné většině případů si za hagusy musíte připlatit zvlášť. Oproti klasickým a magnetických nosičů je instalace podélných nosičů neboli podélníků, složitější a nelze ji jen tak jednoduše během několika minut odinstalovat, naopak, montáž je složitější a časově náročná. V případě těchto nosičů doporučujeme například výrobce jako jsou BöHM nebo Neumann. V tomto případě je nejlepší nakupovat přímo podle modelu a značky samotného automobilu, pro nejkvalitnější možné nosiče přímo na míru pro váš vůz. Tento druh střešních nosičů již patří mezi dražší.
Pokud se chystáme vydat v zimě na hory, nebo na další cesty, je dobré se porozhlédnout po střešních nosičích. Ty můžeme najít za velmi výhodné ceny, a to i na českém trhu. Během výběru střešního nosiče je důležité zohlednit nejen model a velikost vašeho auta, ale i to, zda se vydáváte na krátké nebo dlouhé cesty. Na krátké cesty postačí cenově zajímavé a jednoduché magnetické nosiče, ty se však nehodí na delší a náročnější cesty.