Řešením jsou takzvané parkovací senzory, případně parkovací a couvací kamery, které dnes má nejeden vůz v základní výbavě. Pokud tomu tak není, není nic snazšího, než si toto zařízení dokoupit zvlášť. Couvací senzory fungují na principu zvukového či obrazového přenosu.
Jak přesně fungují a kolik stojí?
Parkovací senzory jsou umístěny nejčastěji na zadním nárazníku auta a signalizují, jak moc se blížíme chodníku, zdi nebo jinému objektu za námi. Někteří z nás se s tímto systémem jistě už setkali. Akustický signál nás svou hlasitostí a frekvencí tónu informuje, zda máme při parkování dostatek místa a kdy už ne. Některé dražší aparáty disponují i displejem, který nám zároveň ukazuje v číslech přesnou vzdálenost od objektu. Ještě propracovanější a modernější systémy zahrnují zadní parkovací kameru, díky které vzdálenost vidíme na vlastní oči. Cena těchto senzorů se pohybuje od několika set až po několik tisíc korun, v závislosti na funkcích, které si vybereme.
Jak vybrat parkovací senzory?
Dnes jsou většinou parkovací senzory bezdrátové, jejich připojení je tedy méně pracné. Běžně se setkáváme s čtyřmi čidly, někteří výrobci ale nabízí senzorů i šest. Řidiči často zvolí nejen zadní couvací senzory, ale i přední senzory. Parkování v úzkých prostorech je tak snazší a rychlejší. Překážky lze díky tomuto systému detekovat okamžitě, a to i ze stran. Navíc si můžeme libovolně nastavit hlasitost zvukového signálu. Jestliže máme parkovací senzory drátové, je nutno kabely propojit s jednotkou v kufru, aby signalizace fungovala tak, jak má. I to ale zvládne téměř každý. Mezi firmy, které vyrábí parkovací senzory a kamery, patří například Sencor nebo Compass.
Autonabíječka, autorádio či autokamera: Chytré autodoplňky hýbou světem
Parkovací asistent není ale jediným chytrým doplňkem vozu. Mezi další nezbytnosti v kabině řidiče, která najdeme téměř v každém voze patří třeba multimediální infotainment, autonabiíječka nebo třeba autorádia. Především silné mrazy dávají naší autobaterii dost zabrat a snižují její účinnost. K tomu většinou dojde, když auto používáme jen na krátké vyjížďky, baterka se tak nestačí za jízdy pořádně dobít a slábne. V takovémto případě se nám jistě hodí autonabíječka, která zajistí nabíjení autobaterie a zvýší tak její životnost. Na trhu najdeme velké množství nabíječek, existují však v zásadě čtyři základní druhy. Zaprvé je to nabíječka autobaterií, která funguje na klasické elektrolytové baterie. Dalším typem je nabíjení autobaterie přes automatickou nabíječku. Tento typ nabíječky je snazší, jelikož se po dobytí narozdíl od té klasické sám vypne, což je bezpečnější a účinnější. Třetím typem je takzvaná startovací nabíječka, která se doporučuje především u slabších baterií. Posledním typem jsou nabíječky udržovací, které udržují autobaterii neustále nabitou. Nejsou však úplně nejvhodnější na dobíjení autobaterie. Podle čeho autonabíječky vybírat a jaká je ta nej na českém trhu? A jaké další nástroje najdeme v autě každého řidiče? Především by nabíječka autobaterií měla být nejlépe automatická, abychom ji nemuseli věnovat tolik pozornosti a hlídat ji. Automatické nabíječky nám zároveň ukazují stav nabíjení autobaterie a postarají se o tom, aby se baterie nepřebila. Po dobití autobaterie se autonabíječka automaticky vypne. Automatická nabíječka autobaterií musí být dostatečně kvalitní a měla by být odolná a schopná pracovat i při nízkých teplotách v zimním období. Cenově patří automatické nabíječky mezi ty dražší varianty.
Autokamera – ano či ne?
Dnes na trhu najdeme spoustu šikovných vychytávek pro řidiče. Jednou z nich je právě také malá kamera do auta, která snímá jízdu a v případě nehody nebo přestupku pomůže zachytit celou situaci. Takové záznamy jsou pak velice cenné, neboť objasňují, co se přesně při incidentu stalo. Jakou kameru do auta vybrat? Při koupi autokamery bychom se měli soustředit na několik zásadních věcí. Nejprve nás bude zajímat záběr kamery a její kvalita rozlišení. Autokamera se vybírá také podle frekvence nahrávání nebo výdrže baterie. Zásadní je, aby nám kamera do auta nevadila při řízení, musí být tedy umístěna na místě, kde nám nevadí ve výhledu a neomezuje nás. Pokud jezdíme po Evropě, je dobré vědět, že například v Rakousku není autokamera povolena. Ve většině zemí Evropy je ale autokamera povolena. Jedinou podmínkou je, aby řidiče neomezovala při jízdě. Proto vždy, než pojedeme do zahraničí, je dobré si vyzjistit konkrétní podmínky v oné zemi. Než zařízení pořídíme, je třeba udělat malý průzkum a porovnat všechny parametry. Jak často kamera nahrává? Autokamery fungují na principu neustálého nahrávání a přehrávání obsahu. Jakmile se tedy paměť kamery zaplní, nahrávka se přehrává donekonečna. Proto, pokud se něco na vozovce stane, je lepší na konci dne záznam stáhnout do počítače nebo vyměnit paměťovou kartu SD. Mezi nejoblíbenější kamery na trhu patří modely značky Eltrinex. Tyto kamery mají vysoké rozlišení 2304 x 1296 px a nabízí ten nejširší záběr stylu rybí oko. Téměř třípalcový displej doplňuje paměťová karta SD s maximální kapacitou 64 GB. Výhodou je, že se tato kamera do auta automaticky zapne, jelikož disponuje systémem detekce pohybu. Autokamera má také mikrofon a praktický magnetický držák, který se přichytí na čelní sklo. Tento druh kamery je vybaven GPS a dokonce i detekcí radarů.
Další nezbytnosti každého řidiče
Kromě kamery a autonabíječky v kabině najdeme také autorádio. I zde je výběr nemalý. Pokud chceme k rádiu připojit vlastní chytrý telefon, musí rádio disponovat systémem bluetooth. Autorádio s bluetooth nebo autorádio s USB konektorem je dnes už samozřejmostí a v základní výbavě téměř každého osobního auta. Pokud jsme hodně zaneprázdění a pracujeme či telefonujeme převážně na cestách, autorádio s handsfree je nezbytností každého podnikatele. Jestliže jsme často na cestách nebo řídíme ve větším městě, jistě se nám bude hodit autorádio s GPS navigací. Dnes je již možno na nich poslouchat hudbu všech formátů. Pokud tedy nevíme, jaké koupit autorádio, je třeba porovnat všechny jejich výhody a nevýhody a přibližnou cenu. Mezi nejoblíbenější značky autorádií patří například Sony, Sencor, JVC, Blaupunkt nebo Boss.