Jednou ze součástek motorových vozidel je také palivový filtr, který je jedním z hlavních pomyslných ochránců motoru ve vašem autě. Hlavním úkolem těchto filtrů je motor chránit od různých nečistot a usazenin, které se v nádrži paliva vytvářejí. Tyto nečistoty mohou být pro kvalitní funkci motoru velmi nebezpečné, jedná se tedy o velmi důležitou součástku. V tomto článku si povíme něco málo o samotném filtru, jeho funkcích, ale také jak postupovat při případné výměně.
Důležitost palivového filtru
Jak je zmíněno výše, hlavní funkcí palivového filtru je čistit samotné palivo, které se nachází v nádrži. V této nádrži se může vytvářet mnoho různých druhů pevných nečistot a usazenin, které se nesmí do motoru dostat, jinak hrozí jeho vážné poškození. Existuje mnoho nečistot, které do paliva mohou proniknout na cestě z nádrže do motoru. Patří mezi ně například kousky barvy ze stěny nádrže, ale také nebezpečná rez, která se v nádrží vytváří z vlhka. Tyto pevné částice jsou nejvíce nebezpečné zejména pro palivová čerpadla a vstřikovače, která jsou dále zásadní pro dobrou funkci motoru. Palivové filtry váš motor chrání postupným filtrováním paliva předtím, než vůbec do těchto součástí vozu palivo projde. Jejich dobrá funkčnost je tedy velmi důležitá.
Údržba palivových filtrů
Aby mohlo k funkci filtrace paliva od nečistot docházet, je velmi důležité palivové filtry udržovat v dobré kvalitě. Zde velmi záleží na druhu filtru, který se ve vašem voze nachází. Některé filtry je možné vyjmou a pohodlně vyčistit. Dříve nebo později se však celkové výměně palivového filtru nevyhnete, dokonce ji doporučujeme provést dřív. Palivové filtry naštěstí nejsou drahou záležitostí. U mnoha vozů však palivový filtr vůbec nepůjde vymontovat zpod kapoty.
Pokud však je však filtr z vašeho vozu možné vyjmout a chcete jej vyčistit, existuje několik jednoduchý rad, jak to provést. Jakmile oddělíte filtr, je důležité pod něj umístit nádobu, protože z filtru začne začne po odmontování hadiček vytékat přebytečné palivo. Na samotné čištění je dobré použít přípravky na čištění karburátoru, které můžete aplikovat také na hadičky. Všechna tato práce je zdlouhavá a poměrně časově náročná. Doporučujeme raději pořídit filtr nový, nejlépe rovnou dva do zálohy.
Kdy je třeba palivový filtr vyměnit
Opotřebovanost palivových filtrů během jejich využívání je způsobena neustálou zátěží. Filtr se postupně ucpává právě těmi nečistotami, před kterými motor chrání. Dříve nebo později tedy nastane chvíle, kdy filtr do motoru propouští stále méně paliva, až nakonec přestane zcela fungovat. U každého vozu je spotřeba paliva na kilometr jiná a stejně tomu je i v případě opotřebovanosti filtru. Všeobecným pravidlem je vyměnit palivový filtr po dvou letech jeho využívání nebo po ujetí zhruba 50 tisíc km. U nových modelů aut se může jednat o jiná čísla. Doporučenou dobu pro vyměnění palivového filtru se vždy dozvíte v manuálu nebo přímo u výrobce vašeho vozu. Lze se informovat také v jakémkoliv servisu.
Mezi hlavní náznaky tohoto, že je třeba palivový filtr vyměnit, patří zejména zhoršení funkce motoru během jízdy (hlavně při zrychlování), snížení původního výkonu motoru, ale také v případě, že motor nechce vůbec nastartovat. Jedním z prvních ukazatelů je také signalizace kontroly motoru, kterou byste nikdy neměli ignorovat.
Pořízení palivového filtru
S výměnou palivového filtru se můžete vždy obrátit přímo na servis. Nikdy nekupujte tento filtr jen od oka, vždy se podívejte na přesný druh, který do vašeho modelu patří. Nejlepší je tedy vyhledávat přímo podle modelu vašeho vozu.
Palivové filtry patří mezi ty levnější součástky do aut a jejich výměna není nikterak složitá. Přesto je však lepší obrátit se přímo na servis, zejména pokud jste nikdy do vlastního vozu takto dalece nezasahovali. Je nutné filtr lokalizovat, případně zvednou vozidlo a odpojit od veškerých hadiček. Poté je nový filtr namontován zpět na své místo.
Výměnu palivového filtru ve svém autě ani zdaleka nepodceňujte, jste tím sami proti sobě. Filtry čistí palivo od nečistot, které mohou vážně poškodit motor vozu. Důležité je myslet také na jeho výměnu - interval můžete zjistit přímo u výrobce vašeho modelu auta.