Tyto systémy nám značně zjednodušují život a starají se o náš komfort při jízdě i parkování. Například bez navigace už by se jen málokterý řidič obešel. Obzvláště pak, pokud jede do zahraničí nebo často cestuje někam, kde to vůbec nezná. V takovém případě se vyplatí mít po ruce rádce v podobě navigace do auta. Jaká je ta nejlepší navigace do auta a kolik stojí? A jak fungují ostatní pomocné funkce v autě? Dá se bez nich obejít?
Nejlepší navigace do auta na trhu?
Navigaci neboli GPS zná každý. Jde o mapy, které nám najdou tu nejlepší trasu a vypočítají, jak dlouho bude cesta přibližně trvat. Ty nejlepší navigace do auta navíc dnes už upozorní na radary a možné silniční kontroly. Při výběru GPS nás bude zajímat samozřejmě cena. Ta se pohybuje v řádech několika tisíc korun, pokud chceme navigaci kvalitní a nejlépe s doživotní aktualizací map. GPS mají dotykovou obrazovku, jejich ovládání je tak víc než snadné. Stačí zadat cíl jízdy a navigace vyměří tu nejrychlejší cestu. Mezi nejžádanější a nejlepší navigace do auta patří například značky TomTom, Mio, Navitel nebo Garmin.
Adaptivní tempomat
Adaptivní tempomat neboli ACC dokáže sám upravit rychlost vozu vzhledem k blížící se překážce. Jde tedy o běžný tempomat řízený moderními systémy, který je bezpečnější než kdy dřív, a na který se řidič může skutečně plně spolehnout. Aby adaptivní tempomat správně fungoval, musí být napojen na radar, často označovaný jako radiolokátor. Díky němu dokáže vůz lokalizovat vzdálenost kolemjdoucích vozidel a přizpůsobit jim svou rychlost. Právě v tom spočívá jeho flexibilita. Co dalšího se vyplatí pořídit do auta?
Parkovací asistent
Odborníci konečně přišli na to, jak řidičům usnadnit parkování. Řešením jsou takzvané parkovací senzory, případně parkovací a couvací kamery, které má dnes nejeden vůz už v základní výbavě. Couvací senzory fungují na principu zvukového či obrazového přenosu a jsou umístěny nejčastěji na zadním nárazníku auta. Signalizují, jak moc se blížíme chodníku, zdi nebo jinému objektu za námi. Akustický signál svou hlasitostí a frekvencí tónu informuje, zda máme při parkování dostatek místa a kdy už ne. Ještě vypracovanější a modernější systémy zahrnují zadní parkovací kameru, díky které vzdálenost vidíme na vlastní oči. Parkování v úzkých prostorech je tak snazší a rychlejší. Překážky lze díky tomuto systému detekovat prakticky okamžitě, a to i ze stran.
Upozornění na vyjetí z jízdního pruhu
Adaptivní tempomat, navigace a parkovací kamera nejsou ovšem jedinými funkcemi, které stojí za to vzít při koupi vozu v úvahu. Co takhle asistent upozornění na vyjetí z pruhu? I to se na dlouhých cestách může hodit. Tato funkce řidiče upozorní, kdykoli přejede přerušovanou nebo plnou čáru. Tato šikovná funkce se dá nastavit pomocí multimediální dotykové obrazovky, kterou dnes většina novějších vozů disponuje.