Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Navigace do auta: Od armády po základní vybavení každého auta

Kdo z nás si dnes dokáže představit vůz bez pořádné navigace? Jen málo řidičů však nejspíš zná historii této drahé, ale velmi potřebné výbavy pro nové i starší vozy.

V tomto článku se dozvíme nejen to, jak vůbec nápad a technologie gps do auta vznikla, ale také jaké druhy a cenové relace dnes na trhu najdeme, a v jakých modelech se nachází jako základní vybavení.

Japonský vynález, který získal světový obdiv

Poprvé se nápad na navigaci do aut objevuje v dalekém Japonsku, a to již v roce 1961. V té době si s touto myšlenkou pohrával Hidetsugu Yagi. Celkem primitivní vynález založený na bezdrátové komunikaci byl původně určený pro armádu, avšak jen o pět let později již zaujal společnost Geneal Motors, která v roce 1966 začala pracovat na navigačním systému pro automobily. Následovala léta výzkumů až do roku 1980, kdy se na trhu objevil model Toyota Crown, který je vůbec jako první vybaven elektronickým auto kompasem, tedy prvním prototypem dnes známé navigace.

A byla to právě Toyota, která nadále pracovala na dalším výzkumu této navigační technologie. První počítačová navigace se posléze objevila v modelu Toyota Celica, později Toyota představila navigační systém založený na CD-ROM výbavě, která byla v té době horkou novinkou. Tou dobou byly již navigací vybaveny také vozy Mazda a později Mitsubishi. Zásadním průkopníkem však vždy byla Toyota, která v roce 1992 představuje GPS s hlasovou asistencí. Největším zlomem bylo však nové století, kdy bylo povolenou větší využití satelitů pro civilní služby. Tím se dostáváme k satelitní navigaci, která se za posledních 17 let stále zlepšuje.

Jak navigace do auta funguje?

Proto, aby nám dnešní systém navigací do aut dobře fungoval, je zapotřebí zhruba třiceti satelitů, které neustále krouží kolem naší planety ve výšce 20 000 kilometrů. Za toto zdokonalení oproti vektorovým mapám vděčíme USA, protože tento systém zde byl původně vynalezen pro potřeby americké armády a v roce 2000 byl schválen pro civilní využití. Počet satelitů je velmi důležitý a znamená, že se nad námi při každém kroku nachází přinejmenším tři nebo čtyři satelity. Dnes se navíc nejedná výhradně o americké satelity.

Principem fungování navigace je zejména signál, ale také místo a čas. Všechny tyto údaje determinují, kde se v danou chvíli nacházíme. Signál z našich zařízení, ať již v autech nebo telefonech, je odvozen také od přijímačů, které jsou v naší blízkosti, a které vysílají do satelitů další signál. Pozemní přijímače odesílají do satelitů potvrzení, že se skutečně nacházíme v dané oblasti. Díky tomu jsou satelity schopné nás navigovat dále nejen s ohledem na naši současnou lokaci, ale také na okolní cesty. Nejdokonalejší GPS zařízení dnes však využívají ještě vyspělejší přijímače a čím lepší je jejich technologie, tím přesnější jsou údaje o naší lokalitě. GPS tedy tvoří signál, čas a drahá technologie na povrchu zemském i nad naší planetou.

Nejnovější dostupná zařízení

Podívejme se nyní na ty nejnovější GPS do auta, které můžeme na současném trhu najít. Mezi nejnovější a nejvyspělejší technologie patří ty od značek Garmin Nuvi, Magellan, ale také tradiční TomTom. Nejnovější GPS od značky TomTom vás naviguje nejen s přesností na centimetry, ale také dbá na vaši bezpečnost. Toto GPS obsahuje Bluetooth technologii, díky níž můžete přijímat telefonní hovory a volat a pro ještě větší bezpečnost během řízení je možné ji ovládat hlasem. Nepříjemností je o něco složitější uživatelské rozhraní, na které si u TomTom navigací musíte zvyknout, druhým negativem jsou poté vedlejší cesty, které nejsou hned viditelné.

Největším problémem pro vývoj nových technologií GPS do auta jsou však chytré telefony. Většina řidičů využívá GPS aplikací pro chytré telefony, které pak jednoduše umístí na přední panel a sledují směr cesty. Vývoj telefonních navigací pokročil natolik, že se mohou směle rovnat navigacím pro automobily. Důvodem je především jejich cena. U většiny modelů je totiž satelitní navigace instalována pouze za příplatek, což mnoho lidí odrazuje, zejména pokud mají možnost téměř bezplatné aplikace na telefonu s prakticky stejnou kvalitou výkonu.

Pro pohodlí a bezpečnost během řízení však rozhodně doporučujeme zvážit zakoupení navigace určené pro auta. V případech, kdy nechcete pořizovat GPS jako doplněk základního vybavení, můžete pořídit GPS také samostatně. Podívejme se nyní na nejzajímavější hráče na trhu.

GPS do auta jako samostatný nákup

Mezi vůbec nejvyhledávanější model GPS pro auta patří zejména značka Garmin, konkrétně modely DriveAssist a DriveLuxe 50. Jak je zmíněno výše, společnosti vyrábějící GPS pro auta mají největší konkurenci v chytrých telefonech. Společnost Garmin se v tomto ohledu inovací nikdy nebála, což prokazují jejich dlouholeté zkušenosti. Vyvíjí proto systém, který není vyroben pro nahrazení telefonu, ale spíše pro jeho doplnění ve vašem voze, a to díky aplikacím jako jsou Smartphone Link, která propojí zařízení se systémem Android.

V tomto ohledu je Garmin značkou, kterou můžeme vřele doporučit a dá se říci, že ve své všeobecnosti a nabídce nemá na trhu s navigacemi příliš velkou konkurenci. Podle parametrů můžete navíc vybírat také z cen ve střední cenové relaci, za které navíc získáte velmi dobré zařízení. Například již zmíněné Garmin DriveAssist je sice dražší, zato však patří mezi jednu z nejlepších navigací na současném trhu. Toto GPS je navíc vybaveno také čelní záznamovou kamerou, můžete jej ovládat hlasem a propojit s chytrým telefonem.

Pokud se tedy ohlédneme za navigacemi do auta, zjistíme, že od 60. let se tato technologie určená původně pouze pro armády, stala nedílnou součástí každodenního života. Mnohokrát nám ušetří nejen značné množství času, ale často také případné hádce se spolujezdcem nad zkoumáním papírové mapy. Navigace v telefonech jsou sice šikovnou pomůckou, doporučujeme vám však pořídit navigaci jako doplněk do vašich automobilů, protože navigace ve vašem autě má mnoho pohodlných a bezpečnostních prvků. Mnohé nové modely můžete jednoduše ovládat hlasem, ale také díky nim přijímat hovory pomocí Bluetooth.

Některé modely mají GPS v základní výbavě, což je pro vás vůbec nejlepší, u jiných si musíte připlatit. To se někdy může prodražit, jelikož to často znamená zvolit o třídu lepší, a hlavně dražší výbavu vozu. Proto můžete GPS do auta jednoduše dokoupit, cenové relace jsou v tomto porovnání poměrně nízké, a to i s ohledem na jejich vysokou kvalitu.

Sdílet

Všechny články

antrieb

Co je třeba vědět o funkci start-stop a startéru?

Radce · technika motorových vozidel
antrieb

Spalovací motor - jak funguje?

Radce · technika motorových vozidel
kfz-technik batterie

Nabíjení autobaterie v kostce

Radce · technika motorových vozidel
Zobrazit méně