Motor auta je spalovací zařízení, které spaluje benzín, naftu, či jiná paliva a mění je na energii, která dokáže pohánět motorové vozy. Jak již bylo řečeno, existuje více typů spalovacích motorů. Rozlišujeme totiž motor auta s vnitřním spalováním a motor auta s vnějším spalováním. Na jaké bázi funguje motor auta s vnějším spalováním? Tento typ motoru mají především parní stroje, protože spalování paliva probíhá mimo motor. Jinak je tomu u motoru s vnitřním spalováním, kde se spaluje palivo přímo v motorovém prostoru. Tento druh spalovacího motoru najdeme u většiny dopravních prostředků. Jeho nevýhodou je vytváření emisí a s tím spojené znečištění životního prostředí. Jediná vozidla, která nevytváří emise, jsou elektromobily, které jsou dnes již dostupnější. Tento motor dále dělíme na pístový a reakční. Dále motory dělíme podle paliva na zážehové a vznětové. Zážehový neboli benzínový motor bude tématem našeho článku. Pro správný chod benzínového motoru je třeba pravidelně měnit motorový olej. Zde si mimo jiné řekneme, jak probíhá taková výměna motorového oleje a jaký motorový olej do auta vůbec zvolit. Zároveň si vysvětlíme význam značení na motorovém oleji.
Nejlepší benzínový motor
Benzínový motor neboli zážehový motor využívá pro svůj chod nejčastěji benzín, dokáže ale spalovat také například zemní plyn a podobná cenově přijatelná paliva. Benzínový motor je v porovnání s naftovým tišší, ale také méně účinný, tedy slabší. Nejlepší benzínové motory se těžko určují, záleží na typu vozu. V zásadě rozlišujeme benzínový motor dvoudobý a čtyřdobý. Čtyřdobý neboli čtyřtaktní zážehový motor projde při spalování paliva čtyřmi fázemi, nasáním paliva a vzduchu, kompresí, expanzí tedy zažehnutím jiskry a výfukem spalin.
Jaký motorový olej je ten nejvhodnější?
Na obale motorových olejů najdeme různá označení, písmena a čísla bez vysvětlivek. Kvalitní motorový olej je ovšem pro správný chod a funkčnost motoru velice důležitý, proto bychom se měli o těchto označeních kvality dostatečně informovat předtím, než motorový olej koupíme a vyměníme. Pravidelná a včasná výměna motorového oleje zajistí zvýšení jeho chladicí, těsnicí a antikorozní funkce a tedy i prevenci možných technických závad. K většině vozů dostaneme i praktický manuál, ve kterém jsou stanovené doporučované parametry oleje. Velmi důležitým údajem je třída viskozity na stupnici SAE, která obsahuje celkem 12 tříd a dělí oleje podle jejich vlastností a podle toho, do jakého počasí jsou vhodné. Univerzální viskozita do nízkých i vysokých teplot je například třída 5W-50. Jako další nás bude zajímat výkonnostní parametr z písmen A,B,C a číslic 1 až 5. Tato kombinace označuje typ paliva. Podle těchto kritérií poznáme, zda je olej dostatečně kvalitní.
Frekvence výměny oleje v motoru
Interval výměny oleje ve spalovacím motoru závisí především na jízdních podmínkách vozu a druhu paliva. Pokud jezdíme denně pouze po městě a motor auta se tak nestihne dostatečně zahřát, měli bychom olej měnit častěji a nepřekročit hranici 20 tisíc kilometrů.