Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Aditiva do nafty: Další bod údržby

Automobily vyžadují nejrůznější druhy úprav a údržby, které jsou nezbytně nutné k dobrému fungování celého vozu. Některé části je třeba nechat zkontrolovat v servisech, jiné můžeme kontrolovat a udržovat sami, například použitím ochranné vrstvy proti slunečním paprskům.

Jednou z nejdůležitějších částí vozu je bezesporu motor, a i ten je nutné dobře chránit. Kromě jiného servisu jej však můžeme chránit také takzvanými aditivy, a právě o těch si v tomto článku povíme víc.

Aditiva jsou ve své podstatě přidané chemické látky, které mají různé složení a různou funkci. Nejčastěji je však můžeme přidat do nafty a efektivněji tak chránit náš vůz. Jaké jsou tedy druhy aditiv a k čemu slouží?

Aditiva do paliv a jejich druhy

Aditiv existuje hned několik druhů, jejich společným indikátorem je ochrana motoru. Na tu dbají již výrobci, také proto se vyrábí takzvaná výrobní aditiva. Důvodem jsou často právní normy a regulace, jak ze strany státu, tak Evropské unie, které se vztahují k určitým technickým parametrům nutným pro možnost prodeje paliva. Na našem, ale i světovém, trhu se tedy prodávají paliva, která již aditiva obsahují, protože jsou přidána už v průběhu samotné výroby. Na vás je pouze zajistit další úpravu paliva. Výrobní aditiva jsou většinou přidávána jen po hranici obsahu, kterou vyžaduje zákon. Takto jsou sice splněny veškeré regulace, ale to nejlepší pro váš motor ještě splněno nebylo. A tím se dostáváme k další skupině aditiv.

Touto skupinou jsou takzvaná povýrobní aditiva, která můžeme označovat jednoduše jako aditiva komerční, ačkoliv je tento název trochu matoucí. Aby byly splněny všechny podmínky pro kvalitní jízdní vlastnosti motoru a jeho ochranu, je nutné využívat těchto příměsí. Jelikož se zde však vyskytuje právě slovo komerční, může nám to prozradit, že se jedná o rozsáhlou skupinu výrobků, a je to pravda. Aditiva, která do motoru svého vozu pořídíte, musíte nakupovat nejen s ohledem na typ motoru (tedy do benzinového, dieselového a plynového motoru), ale také podle kvality samotného výrobku a pověsti výrobce. Správný výběr může být zejména pro nové řidiče poměrně tvrdý oříšek. Nyní je nutné se podívat na to, jak vlastně aditiva fungují, a co mohou pro motor udělat.

Aditiva: Jak fungují a proč je potřebujeme

Funkce aditiv mohou být různé, velmi záleží nejen na tom, co od těchto aditiv potřebujeme jako řidiči, ale také na jejich chemickém složení. Aditiva jsou chemické příměsi, jejichž kombinace může pomoci nejen ochránit motor, ale také nám může pomoci ke konkrétním výsledkům. Třeba v případě, že vlastníme starší auto, využijeme konkrétních aditiv k lepšímu výkonu starších motorů jednoduše přidáním těchto aditiv přímo do pohonné směsi.

U dieselových motorů se vám budou hodit aditiva například v zimním období, kdy přidání této směsi do paliva může motor rychleji dostat do teploty, se kterou můžete využít jeho plného výkonu bez jakýchkoliv problémů.

Je však velmi důležité, jak je zmíněno výše, pořídit správné aditivum pro správný motor i situaci. Pokud je na obalu aditiva napsáno, že je vhodné pro zážehový i vznětový motor, potom je to jasný příklad nespolehlivého výrobce. Takto aditiva zkrátka nefungují, každý motor si vyžaduje jinou příměs se specifickým složením. Proto vybírejte při nákupu v první řadě s ohledem na druh motoru, teprve poté zohledněte i druh problému. Je třeba zmínit, že zcela nová auta použití aditiv nutně nevyžadují, v takovém případě by mělo být vše v naprostém pořádku i bez nich a aditiva do nafty nemusíme používat neustále hned od prvního kilometru.

Aditiva do nafty a roční období

Největším problémem a zátěžovou zkouškou je pro motory změna počasí. Proto existují například aditiva, která se zaměřují na zimní, nebo naopak letní měsíce. Jejich hlavní vliv je na takzvané cetanové číslo (kvalita motorové nafty), které tato aditiva zlepšují, a díky tomu také snižují spotřebu paliva. Aditiva mají tedy podle mnoha řidičů a výrobců vliv nejen na kvalitu a ochranu motoru, ale také na finanční stránku provozu vozidla. Podrobnosti se samozřejmě u každého vozu liší. V některých případech mohou aditiva skutečně snížit spotřebu a jejich dlouhodobým používáním tak řidiči nebo firmy zredukují náklady na pohonné hmoty, to však neplatí pro všechna auta bez výjimky.

Období, ve kterém aditiva doporučujeme používat, jsou zimní měsíce. Jakmile začnou teploty klesat pod bod mrazu, dostáváme se do situace, kdy může nafta zamrzat, a jízda autem je prakticky nemožná. Aditivum v tomto případě funguje tak, že po jeho přidání do palivové směsi změní teplotu motoru, a to až od deset stupňů Celsia. To už u některých vozů může znamenat zásadní změnu. Takovéto aditivum tedy nejen zvýší filtrovatelnost nafty jako takové, ale má i další funkce, jako je zvyšování cetanového čísla nafty, usnadnění studeného startu (čímž je šetřena autobaterie) a snížené opotřebení auta.

Jedním z takových zimních aditiv je také VIF Super Diesel Aditiv. Toto aditivum nejen pomáhá filtrovatelnosti nafty, ale má zároveň protikorozní účinky, které dále chrání motor vozu. Ten je tímto přípravkem chráněn navíc i proti biosložkám (ty jsou dle zákona obsaženy v každém palivu). Toto aditivum dále snižuje pěnění paliva a bod tuhnutí (díky obsahu depresantu, který není obsažen v letní verzi aditiva). Další zajímavou možností je například Metabond Megasel Plus, toto aditivum do nafty nejenže čistí, ale také maže celý systém a spalovací prostory. Díky tomu rozpouští vodu v palivu a bezpečně ji z motoru odstraní. Toto aditivum je sice dražší než předešlý výrobek, má však mnoho výhod. Tento produkt je schopen rozpustit vodu v palivu, zabraňuje zamrznutí paliva, uvolňuje zatuhlé ventily z mrazu, zabraňuje usazování jakýchkoliv nečistot, pročišťuje palivový systém, zvyšuje cetanové číslo až o osm procent, zlepšuje proces hoření a nakonec snižuje celkové nároky na údržbu naftového motoru, což vás potěší také po finanční stránce.

Pokud se ohlédneme za aditivy, je dobré si vždy zjistit nejen kvalitu daného výrobku, ale také to, zda se skutečně pro potřeby motoru vašeho vozu skutečně hodí, či naopak. Některá aditiva jsou určena pro dieselové motory, jiná pro benzinové. Rozdíl je velmi důležitý nejen pro kvalitní ochranu a funkci aditiva jako takového, ale také pro správnou funkci motoru. Aditiva není nutné používat za každou cenu, ačkoliv se to velmi často doporučuje. Jejich pořízení si dobře promyslete, v tomto ohledu se můžete kdykoliv informovat u výrobce vašeho auta.

Sdílet

Všechny články

antrieb

Co je třeba vědět o funkci start-stop a startéru?

Radce · technika motorových vozidel
antrieb

Spalovací motor - jak funguje?

Radce · technika motorových vozidel
kfz-technik batterie

Nabíjení autobaterie v kostce

Radce · technika motorových vozidel
Zobrazit méně