Všechny tyto funkce se mohou na první pohled zdát jako rozmařilé vymoženosti moderní doby, opak je ale pravdou. Tyto prvky nám nejen značně zjednoduší život, ale také se starají o naši bezpečnost při jízdě i parkování. Pojďme si k nim říct něco víc. Jak fungují a vyplatí se do nich vůbec investovat?
Jak funguje adaptivní tempomat ?
Tempomat zná snad každý řidič. Jedná se o zařízení, které nám umožňuje jet předem nastavenou rychlostí. Adaptivní tempomat neboli ACC už je o něco chytřejší. Dokáže totiž sám upravit rychlost vozu s ohledem na blížící se překážku, což klasický tempomat neumí. Jde tedy o běžný tempomat řízený moderními systémy, který je bezpečnější, než kdy dřív, a na který se řidič může skutečně plně spolehnout. Aby adaptivní tempomat správně fungoval, musí být napojen na radar, často označovaný jako radiolokátor. Díky němu dokáže vůz lokalizovat vzdálenost kolemjdoucích vozidel a přizpůsobit jim svou rychlost. Právě v tom spočívá jeho flexibilita. Adaptivní tempomat je velmi žádaným doplňkem ve voze, a my už víme proč. Co dalšího se vyplatí pořídit do výbavy nového či ojetého auta?
Jak vybrat parkovací kameru?
Parkování je noční můrou nejednoho řidiče. Trefit se přesně na centimetr do parkovacího místa nemusí být hračka a může nám to pár minut zabrat. Naštěstí už odborníci přišli na to, jak řidičům parkování usnadnit. Řešením jsou takzvané parkovací senzory, případně parkovací a couvací kamery, které dnes nejeden vůz obsahuje už v základní výbavě. Pokud tomu tak není, není nic snazšího, než si toto zařízení dokoupit zvlášť nebo sáhnout po výbavě nadstardardní. A my hned povíme proč. Couvací senzory fungují na principu zvukového či obrazového přenosu a jsou umístěny nejčastěji na zadním nárazníku auta a signalizují, jak moc se blížíme chodníku, zdi nebo jinému objektu za námi. Na jakém principu zadní parkovací kamera funguje? Akustický signál nás svou hlasitostí a frekvencí tónu informuje, zda máme při parkování dostatek místa a kdy už ne. Některé dražší aparáty disponují i displejem, který nám zároveň ukazuje v číslech přesnou vzdálenost od cizího objektu. Ještě vypracovanější a modernější systémy zahrnují zadní parkovací kameru, díky které vzdálenost vidíme na vlastní oči. Řidiči často zvolí nejen zadní couvací senzory, ale i přední senzory. Parkování v úzkých prostorech je tak snazší a rychlejší. Překážky lze díky tomuto systému detekovat prakticky okamžitě, a to i ze stran. Navíc si můžeme libovolně nastavit hlasitost zvukového signálu.
Upozornění na vyjetí z jízdního pruhu
Adaptivní tempomat a parkovací kamera nejsou ovšem jedinými funkcemi, které stojí za to vzít při koupi vozu v úvahu. Co takhle asistent upozornění na vyjetí z pruhu? I to se na dlouhých cestách může hodit. Tato funkce řidiče upozorní pokaždé, když vůz přejede přerušovanou nebo plnou čáru. Tato funkce se dá nastavit pomocí multimediální dotykové obrazovky, kterou dnes většina novějších vozů disponuje.