Automobilový průmysl není výjimkou a stav této planety je jedním z důvodů, proč se v posledních letech stává výroba a vývoj elektronických vozů stále častějším tématem. A to nejen hybridů, ale vozů plně se spoléhajících na autobaterie a elektroniku, které tak zásadně šetří naše ovzduší. Díky tomuto současnému vývoji je tento druh nejen levnější než kdy předtím, ale také zásadně výkonnější. V tomto článku se podíváme na svatý grál těchto aut, autobaterie, ale také jejich zdroj síly, nabíječky autobaterií.
Historie a současnost
Nejčastěji se u těchto vozů setkáváme s označením BEV – neboli bateriové elektrické vozidlo. Jeho historie je překvapivě velmi dlouhá, vůbec první takové vozidlo bylo sestaveno v roce 1835, původní historie automobilového průmyslu tedy začala s bateriemi, a až o pět desítek let později byla historie přepsána s vynálezem spalovacího motoru. Prvním elektromobilem v Čechách byl poté vůz z dílny Františka Křižíka, který se poprvé objevuje v roce 1895. Elektrické vozy byly svým způsobem stále populární, avšak jejich cena byla poměrně vysoká. Na svých verzích pracovala v Čechách jak Škoda, tak Tatra.
Dnes tento vývoj nepolevuje, naopak, je stále vyšší. Kupříkladu automobilka BMW se nechala slyšet, že chce všechny své vozy elektrifikovat, a to v průběhu následujících deseti let. Velkým hráčem na trhu je také Tesla, která apeluje na využívání baterií v mnoha dalších odvětvích, kromě elektrických vozů, a která stále vyvíjí nové a výkonné elektromobily, ačkoliv poměrně drahé.
Pro dobrou funkci těchto vozů je zapotřebí také autobaterií, ty se vyrábějí od 70. let minulého století, kdy došlo k jejich zásadnímu průlomu ve vývoji. Ačkoliv jejich historie sahá do 20. let. Autobaterie mají mnoho výhod, ve vozech jsou zdrojem energie, která nás zbavuje emisí a značně tak pomáhá životnímu prostřední. Nicméně, je velmi důležité vědět, jak zacházet s poškozenými nebo starými bateriemi. Jejich jednoduché vyhození by veškerou úsporu zamezilo, jelikož se jedná o nebezpečný ekologický odpad. Poškozené baterie vždy můžete vrátit prodejci, nebo se zaměřit na firmy, které se zabývají jejich recyklací, ty ocení množství olova, které se v autobateriích nachází. Je také nutné ji neustále používat, v jiném případě ztrácí na životnosti a výkonu.
Jak funguje nabíjení autobaterie v autě
Funkce autobaterie silně závisí na jejím nebezpečném složení, olovu. Autobaterie mají zdroj elektrické energie, a to díky stejnosměrnému elektrickému proudu (zde je uchována energie pro další využití). Pokud tedy chceme pochopit to, jak takové autobaterie fungují, je nutné se vrátit k chemii. Uvnitř těchto baterií totiž neustále dochází k chemické reakci, a to v rámci ponoření kladné a záporné desky do daného roztoku (síra a voda). Jakmile připojíme elektrický spotřebič je uzavřen obvod, a baterie začíná dodávat energii.
A tímto se dostáváme k funkcím nabíječek autobaterií. Jakmile baterie získá zpětně dodávaný proud, právě díky zapojením autobaterie, obnovuje se rozdíl na bázi chemie mezi elektrodami, a je obnovena její funkce generovat energii. Nabíjení je do určitého bodu možné také v samotném voze, a to díky alternátoru, nejvíce nám však pomohou právě nabíječky autobaterií.
Nabíječky autobaterií a jejich funkce
Nyní tedy víme, jak fungují autobaterie, a jak důležité jsou pro funkci našeho vozu nabíječky autobaterií. Přibližme si je nyní blíže. Výkon vašeho elektromobilu a výdrž jeho elektrických motorů a autobaterií je to hlavní, co vás musí před jeho pořízením zajímat. Je velmi důležité si uvědomit, že veškeré funkce, které budete využívat, berou energii vaší baterii. Pokud tedy necháte zapnutá světla, klimatizaci, nebo se dostaví nízká výdrž (která se objevuje zejména v zimních měsících může se stát, že bude vaše baterie ochromena a rychle vybita. Mít po ruce nabíječku na automobil je tak velmi důležité. Její pořízení je přitom velmi jednoduché a vybírat můžete dle mnoha parametrů.
Podíváme se nyní na druhy nabíječek na autobaterie, nejčastější hráče na českém trhu, ale také na cenové možnosti. Při rozhodování, jakou nabíječku si pořídíte, se můžete řídit mnoha parametry, jedním z takových je pořízení automatické nabíječky autobaterií. Tento druh nabíječek disponuje kontrolovaným napětím. Tuto nabíječku tedy nemusíte hlídat, po kompletním nabití vaší autobaterie se nabíječka automaticky vypne sama. Tento druh nabíječky je nejlepší pořídit v případě, že je váš elektromobil vybaven gelovými autobateriemi, ale také typem AGM nebo VRLA. Můžete jimi ale nabíjet také další druhy baterií.
Automatické nabíječky na autobaterie
Výběr automatických nabíječek na autobaterie je poměrně široký. Vybírat můžete například Accucharger. Tato značka nabízí mnoho modelů schopných nejen dobře nabít vaši autobaterii, ale také zajistit kvalitní udržování průběhu nabíjení. Tato automatická nabíječka má mnoho vlastností, má nabíjecí napětí 14,7 V, automaticky se přepne na udržovací nabíjení baterie, je vhodná pro olověné baterie 6 a 12 V, a navíc má také ochranu proti jiskrám a zkratu pro větší bezpečnost. Tato automatická nabíječka je navíc cenově velmi dostupná.
Další kvalitní volbou mezi automatickými nabíječkami je značka Bosch. Kupříkladu automatická nabíječka Bosch C3 je určená především pro osobní vozidla, ale také motocykly s napětím 6 a 12 V. Tato nabíječka má hned čtyři režimy a na zvolený režim vás automaticky přepne. Ovládání je opravdu jednoduché a uživatelsky velmi přívětivé. Jakmile je nabíjení autobaterie dokončeno, okamžitě se přepne do udržovacího režimu.
Klasické nabíječky na autobaterie
Vybírat můžete také z mnoha klasických nabíječek na autobaterie. Upozorňujeme však, že tyto nabíječky lze použít pouze na autobaterie s takzvaným kapalným elektrolytem neboli WET. Tyto nabíječky jsou o něco dražší oproti výše zmíněným automatickým nabíječkám. Mezi časté a kvalitní značky patří například Class. Tato nabíječka obsahuje turistovou regulaci a možnost nabíjení jak 12 V, tak 24 V. Nabíječky značky Class jsou vybaveny ampérmetrem (analog). Další možností jsou poté nabíječky značky Telwin Alpine. Také tyto nabíječky můžete použít pouze pro potřeby kyselinové baterie (WET). Oproti značce Class nabízí Telwin Alpine také ochranu proti přepólování.
Při výběru nabíječek pro vaše automobily se vždy dobře informujte o tom, jaký druh baterie váš elektromobil nebo hybrid obsahuje. To je pro správný výběr velmi důležité. Ačkoliv jsou automatické nabíječky velmi příjemnou vychytávkou, která nejen kontroluje nabíjení, ale také jej vypíná a dále reguluje baterii, jsou vhodné pouze pro některé druhy baterií. Jiné nabíječky jsou poté výhradně určeny pro klasické autobaterie typu WET.