Jestliže se totiž při dechové zkoušce prokáže, že jsme před jízdou požili alkohol, může to pro nás skončit nemile, dokonce i trestním stíháním. A to neplatí jen pro řidiče motorových vozidel, ale pro všechny účastníky silničního provozu, včetně cyklistů a jezdců na koni. Za alkoholický nápoj se považuje jakákoli tekutina s obsahem alkoholu, ať už sebemenší. V České republice je tolerance alkoholu stanovena jako nulová. Není tedy povoleno mít v krvi vůbec žádný alkohol, v některých zemích Evropské unie je tato hranice mírně vyšší. V tomto článku si povíme za jak dlouho vyprchá pivo a jak probíhá výpočet alkoholu v krvi. Také zmíníme, co všechno řidič za volantem nesmí.
Co nesmíme za volantem
Podle zákona nesmíme požít alkohol nejen bezprostředně před jízdou, ale ani během jízdy, a to ani když plánujeme jízdu ukončit ještě před vstřebáním alkoholu do krve. Za volant bychom neměli zasednout ani v případě, že máme v krvi zbytkový alkohol. Naštěstí existuje na výpočet promile alkoholu v krvi tabulka, podle které lze šikovně zjistit, za jak dlouho vyprchá sklenka vína a kdy můžeme zasednout za volant, aniž bychom se vědomě dopouštěli přestupku. Pokud zapříčiníme dopravní nehodu s obsahem alkoholu v krvi, třeba i minimálním, jsme okamžitě viníky a v nejhorším případě můžeme přijít i o řidičský průkaz.
Výpočet alkoholu v krvi
Výpočet alkoholu v krvi lze provést několika způsoby. Asi nejpřesnější je detektor alkoholu, což je malý kapesní přístroj, do kterého stačí dýchnout a za pár vteřin víme, zda máme v krvi nějakou hladinu alkoholu, nebo můžeme bez obav řídit. Kdo takovýto přístroj nevlastní, tomu se jistě bude hodit praktická tabulka, kterou vytvořila Policie České republiky a která je k dispozici na jejich oficiálních webových stránkách. Podle této tabulky si můžeme sami vypočítat, zda už jsme schopni řídit vůz. Asi nikoho nepřekvapí, že metabolismus alkoholu ovlivňuje pohlaví a tělesné proporce.Najdeme zde tedy hned dvě základní tabulky, které určují odbourávání alkoholu v těle muže do 80 kg a v těle ženy do 60 kg. Podle této tabulky běžný muž odbourá jedno desetistupňové pivo za zhruba dvě hodiny, u ženy trvá odbourání půl litru piva zhruba čtyři hodiny. Podobně je tomu u 2 dcl vína, kde by si řidiči měli počkat ještě minimálně o 15 minut víc, než zasednout do auta. Zhruba stejně dlouho si počkáme po vypití malého panáka rumu nebo vodky. Tedy u muže přes dvě hodiny a u ženy téměř čtyři hodiny. Pokud by se nám zachtělo řídit po vypití celé lahvi vína, muži si musí počkat 12 hodina ženy dokonce celých 20 hodin, než se alkohol odbourá. Tato čísla jsou samozřejmě pouze orientační. Na internetu najdeme mnohem detailnější alkometry, které nám podle našeho věku, váhu a pohlaví vypočítají přesný čas, který je třeba ke spalování alkoholu v krvi. I takto se dnes může provádět kontrola na alkohol.
Promile v krvi: Trestný čin nebo přestupek?
Záleží na tom, jak moc nás alkohol ovlivňuje, a zda jsme způsobilí vůz řídit. Obecně platí, že pokud máme v krvi více než jedno promile alkoholu, nejsme způsobilí k řízení a dopouštíme se tak trestného činu, pokud v jízdě chceme pokračovat. Pokud se nejedná o trestný čin, jedná se přirozeně o přestupek.
Jak probíhá policejní kontrola?
Při policejní kontrole je od nás obvykle vyžadována i dechová zkouška za pomoci detektoru alkoholu. Do tohoto přístroje musíme 10 sekund foukat, dokud přístroj nerozpozná hladinu alkoholu v těle. Tuto dechovou zkoušku máme možnost odmítnout, v takovém případě nám policie uloží pokutu až do výše 50 tisíc korun s rizikem ztráty řidičského průkazu až na dva roky. Stále se ale jedná pouze o přestupek. Pokud jsme hodně pili, vyplatí se nám však zvolit spíš tuto možnost, než nadýchat více než 1 promile alkoholu a dopustit se tak trestného činu. Ani v jednom případě nesmíme v jízdě pokračovat sami. Běžně se toleruje hladina do 0,24 promile. Hladina nižší než 0,24 neprokazuje, že jsme před jízdou pili, toto množství alkoholu může mít v krvi i abstinent, třeba z důvodu konzumace určitých potravin, léků nebo dokonce po použití ústní vody.