Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Povinné pojištění auta pro jeho použití

Povinné pojištění auta je nutností nejen v České republice, ale také mnoha dalších zemích světa.

Povinné pojištění neboli povinné ručení existuje již poměrně dlouhou dobu. Jak to bylo s historií tohoto zákona?

  • Povinné pojištění se objevuje zejména s příchodem prvních motorových vozidel během 20. století a jejich rozvojem i rozšířením mezi běžné uživatele.
  • Ještě v období 1. světové války však neexistovalo žádné pojištění, které by chránilo oběti dopravních nehod, a to jak z pohledu zdraví, tak majetku.
  • Svým způsobem byly české země průkopníkem díky nepovinnému pojištění, které je poprvé zmíněno v občanském zákoníku z roku 1811, aplikovatelnému na všechny pojízdné stroje.
  • První povinné vyhlášky se objevují ve 30. letech minulého století, například v rámci Československa existuje povinnost pojištění od roku 1932, ve Velké Británii se objevuje od roku 1930.

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v kostce

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je povinným druhem pojištění, které uzavírá přímo majitel nebo provozovatel vozidla s konkrétní pojišťovnou. Dříve bylo povinností uzavřít povinné ručení, jak je toto pojištění často označováno, s národním podnikem (Československá pojišťovna, n. p.), po znárodnění soukromých pojišťoven vznikem nového státního celku. Dnes si však může každý řidič zvolit pojišťovnu podle její nabídky služeb. To, zda pojišťovna může nabízet povinné ručení, lze zjistit využitím České kanceláře pojistitelů, která je oficiální organizací zabývající se pojištěním.

Cena povinného ručení

Cena povinného ručení se liší podle toho, jaký vůz chce řidič pojistit, ale také podle toho, jakou má cenovou nabídku samotná pojišťovna nebo jaké je krytí pro vozidlo a klienta. Aby byla stanovena cena povinného ručení, je nutné pojišťovně sdělit důležité informace o vozidle, pro které je pojištění zřizováno. Jedná se zejména o následující informace: druh motorového vozidla (nákladní vůz, osobní vůz, motocykl, užitkový automobil aj.), tovární značku a model vozidla (např. Škoda Octavia apod.), objem válců vozidla (v centimetrech krychlových) a výkon vozidla (v kW). Dále je důležité, jaké je využití vozidla, tedy zda se jedná o běžné užívání, nebo specifické (taxislužba, půjčovna, autoškola apod.). Nakonec je důležité sdělit také osobní informace, jako je trvalé bydliště nebo to, zda se je pojištění sjednáno pro fyzickou, nebo právnickou osobu.

Limity pro povinné pojištění

Ve většině světových zemí, kde je povinné ručení povinností, jsou stanoveny také tzv. limity. Jedná se o minimální částku, která je určena pro krytí zákazníka v rámci povinného ručení. Ta chrání spotřebitele před nízkým limitem, který by v opačném případě mohly pojišťovny nabízet. V rámci České republiky se jedná o částku 35 milionů a to jak u škody na zdraví, tak i na majetku. Doporučuje se však sjednat krytí na částku výrazně vyšší, jelikož dopravní nehody s sebou mohou přinést celou řadu plateb (např. škody na majetku, škody na zdraví a s tím spojené náklady zdravotní i psychologickou péči, ušlý zisk, ale také právní zastoupení třetí strany aj.).

Jak si povinné pojištění zařídit

Pro povinné ručení je nutné vyhledat konkrétní pojišťovnu, která jej nabízí. Veškeré informace o tom, jak funguje smluvní vztah mezi pojišťovnou a pojistitelem, si můžete ověřit na stránkách České kanceláře pojistitelů. Jedná se o smluvní vztah, ve kterém vás chrání nový občanský zákoník. Tento druh smlouvy musí mít hned několik náležitostí, kam spadají smluvní strany, předmět smlouvy, informace o platbě pojistného (výše, období, termín platby aj.), ale také případně možnost připojištění, případné pokuty a další náležitosti.

Povinné pojištění v zahraničí

Ačkoliv je povinné pojištění nutné u každého vozidla v rámci Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru, ucelená legislativa neexistuje, setkáte se pouze s jednotlivými direktivami. Pokud se tedy chystáte se svým vozem do zahraničí, je nutné si zjistit podmínky povinného ručení dle legislativy jednotlivého státu. Pro ulehčení však existuje tzv. zelená karta. Zelená karta je jediným mezinárodně uznávaným dokladem, který potvrzuje, že vůz má zřízeno povinné ručení. Na přední straně tohoto dokladu jsou vypsány země, ve kterých je doklad platný. Jedná se například o Dánsko, Finsko, Francii, ale také Vatikán, Izrael nebo Maroko a mnohé další země.

Havarijní pojištění

Jelikož povinné ručení nekryje samotného viníka autonehodya to jak z pohledu škod na zdraví, tak majetku, je důležité zamyslet se také nad jiným pojištěním. Možností je havarijní pojištění, které je zcela dobrovolné a chrání zejména osoby, které nehodu způsobí. Spolujezdce poté chrání povinné ručení. Toto pojištění je často nabízeno jako balíček s povinným ručením.

Sdílet

Všechny články

All car reimport & car import & car import USA to Germany

Dovoz aut ze zahraničí: postup a cena

Radce · Jiné
Kfz-Versicherung

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v kostce

Radce · Jiné
Probezeit

Auta od 15 let

Radce · Jiné
Zobrazit méně