Pojištění auta je byznys, který existuje již od minulého století a je nedílnou součástí administrativy spojené s využíváním motorového vozidla.
- Nepovinné pojištění existovalo již v 19. století. Zmíněno je v tehdejším občanském zákoníku z roku 1811, a to pro jakýkoliv druh vozidel, včetně kočárů.
- Povinné pojištění pro vozidla se objevuje ve 30. letech minulého století, například Československá legislativa jej zmiňuje v roce 1932, naopak britská v roce 1930.
- Původně existovala řada soukromých pojišťoven, ty byly však vznikem nového státního celku znárodněny a s tím vzniká krytí národním podnikem.
- To bylo změněno zejména po Sametové revoluci a změnou politického režimu, kdy opět vznikají soukromé společnosti.
- V současné době je platná legislativa v podobě zákona č. 168/1999 Sb., Zákon o odpovědnosti z provozu motorového vozidla.
Pojištění auta: povinné ručení
Hlavním pojištěním auta je pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel na pozemních komunikacích, také označované jako povinné ručení. Tento druh pojištění je povinný pro každé motorové vozidlo, kterého bude na pozemních komunikacích využíváno. Pojištění tak musí být zřízeno jak pro zaparkované vozidlo, tak pro vozy s pravidelným využitím. Povinné ručení je druhem pojištění, se kterým se setkáte ve většině světových zemí od Evropské unie, přes Bangladéš až po USA nebo Malajsii.
Krytí a zřízení povinného ručení
Povinné lze dnes vyřídit u jakékoliv pojišťovny, která tuto službu poskytuje, oproti dřívějším dobám, kdy bylo nutné využít státního (národního) podniku. Povinné ručení kryje hned několik kategorií úhrad, které jsou spojené se vznikem škody nebo újmy třetím osobám následkem dopravních nehod. Jedná se zejména o způsobenou škodu na zdraví nebo usmrcení následky dopravní nehody, způsobenou škodu na majetku vzniklou ztrátou, zničením nebo poškozením během dopravní nehody a jejich následků, ale dále také případný ušlý zisk nebo právní zastoupení pro řešení následků nehody třetí strany.
Cena povinného ručení
Cena povinného ručení se liší podle toho, jaký je sazebník dané pojišťovny, ale také podle toho, pro jaké motorové vozidlo je povinné ručení zařizováno. Při vytváření kalkulace pro zákazníky je nutné sdělit pojišťovně několik důležitých informací. Mezi ty patří zejména následující: druh motorového vozidla (osobní, nákladní, užitkové a jiné), tovární značka a model vozidla, objem válců v centimetrech krychlových, výkon v kW, rok výroby a způsob použití vozidla (např. pro běžné užití, autoškolu, taxislužbu, nebezpečný náklad a jiné). Dále je důležité uvést také to, zda se jedná o pojištění pro fyzickou, nebo právnickou osobu.
Limity a zelená karta
Aby nebylo pojišťovnami nabízeno příliš nízké pojistné, existují v české legislativě tzv. limity. Uveďme limit, který určuje zákonem stanovenou částkou pro povinné ručení, jež nesmí být nižší. Jedná se o částku 35 milionů, a to jak v rámci škod na zdraví, tak majetku. Doporučuje se zajistit si pojistnou smlouvu s výrazně vyšším limitem pojistného plnění. Povinné ručení funguje na mnoha místech světa, jednotná legislativa však platná všude není. Existuje ale doklad, který je znám jako zelená karta. Tento mezinárodní uznávaný dokument slouží jako potvrzení povinného ručení u konkrétního automobilu. Na zelené kartě se nachází zkratky států, které tento doklad uznávají, tzv. členské státy Rady kanceláří.
Pojištění auta: havarijní pojištění
Nepovinným druhem pro pojištění auta je tzv. havarijní pojištění. Tento druh pojištění kryje přímo viníka autonehody a díky jeho zřízení máte kompletní ochranu. Havarijní pojištění je často poskytováno v balíčku společně s povinným ručením, jako možnost pro nejlevnější pojištění auta. Součástí tohoto pojištění je také připojištění pro konkrétní situace, podle nabídky samotné pojišťovny, ale také mnohé asistenční služby, které pomohou vyřešit následky dopravní nehody. Díky tomu ušetříte, zejména v případě dopravní nehody v zahraničí, kde vás odtah automobilu může vyjít pořádně draho.
Krytí havarijního pojištění
Pojištění vozidla řidiče je velmi důležité, jelikož povinné ručení nekryje škody na vašem vlastním voze. Havarijní pojištění kryje hned několik aspektů pro vaše vozidlo, jedná se zejména o samotné havárie, ale také odcizení, následky vandalismu na vozidle nebo zničení a poškození vozidla vlivem živlů a počasí (např. během povodní nebo při bouřích). Připojištění vás poté chrání proti konkrétním problémům, například poškození čelního skla, úrazu spolujezdce nebo náklady spojené s náhradním vozidlem. Havarijní pojištění, stejně jako povinné ručení, definuje cenu a limit dle vozidla, ale také samotného řidiče.