Překvapivý může být fakt, že Japonsko se od roku 1960 drží mezi prvními třemi největšími producenty automobilů na světě a předčí dokonce i Německo. Každý rok se v Japonsku vyrobí kolem desítky milionů automobilů. Japonské investice do automobilového průmyslu v zahraničí navíc pomáhají růstu automobilového odvětví v rámci globální ekonomiky.
Kořeny japonského automobilového průmyslu
První japonská auta se začala vyrábět po roce 1910. Jednotlivé podniky byly začleněny do jednotek zaibatsu. Japonské značky aut původně spolupracovaly s evropskými automobilkami. S příchodem druhé světové války se japonské automobilky začaly osamostatňovat. Začaly navrhovat nové nákladní vozy, po kterých byla v té době velká poptávka. V sedmdesátých letech dvacátého století se Japonsko stalo průkopníkem v používání robotických výrobních linek.
V současnosti jsou celosvětově dostupné japonské značky aut Toyota, Nissan, Mazda, Honda, Suzuki, Subaru a Mitsubishi. Zdaleka největším producentem japonských aut je Toyota s více než 10 miliony prodaných kusů v roce 2016. Ve stejném roce prodal Nissan přes pět milionů osobních automobilů, stejně jako Honda. Suzuki prodalo v roce 2016 necelé tři miliony osobních automobilů a Mazda asi jeden a půl milionu.
Toyota
Japonská značka aut Toyota je vlastněná mateřskou společností Toyota Motor Corporation. První japonské automobily Toyota byly vyrobeny v roce 1937. Zpočátku se Toyota zaměřovala na malé osobní automobily. Z důvodu uvalení dovozních cel byla později část výroby přesunuta do USA. Zde se japonské automobily začaly těšit větší popularitě v sedmdesátých letech dvacátého století po úderu ropné krize. Zákazníci začali vyhledávat menší automobily s nižší spotřebou paliva. V devadesátých letech začala výroba větších luxusnějších modelů jakým je například Toyota Tundra.
V roce 2017 měla Toyota přes 360 tisíc zaměstnanců a podle obratu byla pátou největší společností světa. V posledních letech se Toyota spolu se svou luxusní odnoží Lexus silně angažovala na poli automobilů s hybridním pohonem. Model Toyota Prius je nejprodávanějším hybridním automobilem na světě. Toyota Corolla je jedním z nejprodávanějších automobilů vůbec.
Nissan
Nissan Motor Company, která vlastní auomobilku Nissan, je od roku 1999 součástí aliance Renault-Nissan-Mitsubishi. Pokud bychom počítali celkovou produkci osobních automobilů z této aliance, umístily by se tito tři producenti na čtvrtém místě. Nissan je největším producentem osobních vozů s elektrickým pohonem. Nejúspěšnějším modelem značky je Nissan Leaf. Vozy Nissan se začaly vyrábět v roce 1914 – původně pod označením Datsun. Značka Nissan byla poprvé použita v roce 1930.
V roce 1999 se Nissan dostal do finančních potíží, což vedlo k nastartování spolupráce s francouzským výrobcem Renault. Renault vlastní necelou polovinu akcií Nissanu, a Nissan vlastní asi 15 procent akcií Renault. Zpětně je vznik této aliance hodnocen jako extrémně úspěšný. V tomto uspořádání dosahují Nissan i jeho luxusní odnož Infinity rekordních zisků. V roce 2016 Nissan získal kontrolní podíl ve společnosti Mitsubishi Motors.
Japonská auta si dodnes drží svou pověst kvality. Japonští výrobci automobilů inspirovali ostatní světové výrobce ke zvyšování efektivity, lepšímu managementu skladových zásob, a standardizaci dílů. Japonské technologické inovace a nové metody managementu pracovních sil vytvořily nesmazatelnou stopu v moderní historii výroby automobilů.