Vyšetření je povinné pro řidiče z povolání a pro řidiče, kteří o řidičský průkaz přišli z důvodu porušení dopravních předpisů. V případě řidičů starších 65 let může o toto psychologické vyšetření požádat praktický lékař.
Řidič z povolání
Vyšetření je povinné pro držitele řidičského oprávnění C, C+E nebo C1+E, který řídí nákladní automobil nebo speciální automobil o povolené hmotnosti přesahující sedm a půl tuny. To platí i pro automobil a přípojné vozidlo, které dohromady přesáhnou povolenou hmotnost sedm a půl tuny. Dále je vyšetření povinné pro držitele řidičského oprávnění D, D+E nebo D1+E. Řidiči z povolání jsou povinni dopravně psychologické vyšetření absolvovat před zahájením výkonu činnosti řidiče profesionála. Dále nejdříve šest měsíců před dosažením padesáti let. Po dosažení věku padesáti letech mají řidiči profesionálové povinnost vyšetření absolvovat každých pět let. Náklady na vyšetření platí pro řidiče profesionály jejich zaměstnavatel
Ztráta řidičského oprávnění
Osoby, které ztratily řidičské oprávnění z důvodu dopravního přestupku, a žádají o vrácení řidičského oprávnění, jsou také povinny absolvovat dopravně psychologické vyšetření. Důležité je mít na paměti, že o navrácení řidičského oprávnění je možno požádat nejdříve po uplynutí jednoho roku ode dne pozbytí řidičského oprávnění. Pokud byla řidiči uložena sankce, může být prodleva ještě vyšší.
Senioři
Řidiči vyššího věku se musí nejdříve šest měsíců před dovršením 65 let, a dále před dovršením 68 let, podrobit lékařskému vyšetření. To má zjistit, zda jsou schopni řídit vozidlo. Po dovršení 68 let věku je nutné vyšetření absolvovat každé dva roky. Pokud lékař, který vyšetření provádí, uzná za vhodné, aby jedinec zároveň absolvoval dopravně psychologické vyšetření, může takové vyšetření nařídit.
Jak probíhá dopravně psychologické vyšetření
Dopravně psychologické vyšetření je poměrně časově náročné. V závislosti na konkrétním pracovišti, které vyšetření provádí, může trvat od dvou do pěti hodin. Je možné zvolit individuální nebo skupinové vyšetření. Výsledky se dozvíte zpravidla hned po ukončení vyšetření.
Nejdříve uchazeč vyplní testy s různým zaměřením. Tyto testy zkoumají pozornost a soustředění, psychomotorické tempo, koordinaci „oko-ruka“, rozhodovací schopnost, prostorovou orientaci a představivost. Další testy se zaměřují na osobnost. Zjišťují vaše charakteristiky, prožívání různých situací a typické chování.
Druhá část vyšetření probíhá za použití přístroje, který zjišťuje úroveň reakcí na zrakové a sluchové podněty. Na podněty je nutné reagovat stiskem barevných tlačítek rukama či nohama.
Ve čtvrté části dopravně psychologického vyšetření psycholog osobně během krátkého rozhovoru zjišťuje informace o vaší řidičské praxi, profesní kariéře, zdravotním stavu a podobně.
Po ukončení vyšetření dostane uchazeč výsledky a psycholog ho seznámí s tím, co znamenají. Udělí mu případná doporučení, silné a slabé stránky. Sdělí mu, na jakých oblastech své osobnosti by měl uchazeč zapracovat. Pokud je dopravně psychologické vyšetření v pořádku, dostane uchazeč kladnou zprávu, která vypovídá o jeho způsobilosti k řízení motorových vozidel.