V roce 2016 se ve Velké Británii vyrobilo téměř jeden a čtvrt milionu osobních automobilů.
Kořeny britského automobilového průmyslu
Prvopočátky britského automobilového průmyslu se datují do konce 19. století. První automobily byly zásadně závislé na vývoji z Německa a Francie. Do roku 1913 vznikly dvě stovky firem vyrábějících automobily. Po tomto roce jich však přežilo „pouze“ sto. V roce 1910 se ve Velké Británii vyrobilo čtrnáct tisíc automobilů. V roce 1913 postavil Henry Ford svoji továrnu v Manchesteru a stal se největším výrobcem. Následovaly britské automobilky Wolseley, Humber, Rover, Sunbeam a další. Příchod války přesměroval výrobní kapacity do zbrojířství a automobilový průmysl ve Velké Británii se dostal na nulu.
Kolem roku 1950 byl britský automobilový průmysl druhým největším na světě a Velká Británie byla zároveň také největším exportérem automobilů. Po roce 1955 se automobilový průmysl výrazně koncentroval. Pouhých pět producentů vyrábělo 90 procent automobilů. Byli to výrobci BMC, Ford, Rootes, Standard-Triumph a Vauxhall. Ostatní britské automobilky, jako Rover nebo Jaguar, byly malými, úzce zaměřenými producenty.
Po roce 1960 začal objem produkce klesat. Britské automobilky se začaly zaměřovat na snižování nákladů. Jejich jednotkové náklady totiž byly ve srovnání s konkurencí z Japonska, kontinentální Evropy a USA vyšší. Zeštíhlení britských automobilek se ale úplně nepodařilo. Například Standard-Triumph při svých snahách o zavedení moderní výroby téměř zbankrotoval.
Ikonické modely
V roce 1959 byl světu představen vůz Mini, který navždy změnil segment malých automobilů. Mini kraloval žebříčkům nejprodávanějších automobilů po dobu neuvěřitelných dvaceti let. Vyráběl se nepřetržitě celých 41 let, přičemž jedinou zahraniční alternativou byl Fiat 500. Jeho ostré verze Mini Cooper a Mini Cooper S se staly legendami i na závodních tratích. Značku Mini nyní vlastnění BMW, přesto si stále zachovává eleganci a ducha původních vozů Mini. Současná modelová řada je i nadále vyráběna v Británii.
Dalším ikonickým automobilem vyrobeným ve Velké Británii je Jaguar E-type. Sportovní dvoumístný automobil typu roadster s maximální rychlostí 233 km/h dodnes okouzluje automobilové fanoušky svou ladnou siluetou. Jeho výroba byla zahájena v roce 1961 a trvala až do roku 1975. Po jeho představení ho samotný Enzo Ferrari nazval nejkrásnějším autem, jaké kdy bylo vyrobeno. Při jeho výrobě bylo použito mnoho revolučních konstrukčních řešení, jako například do té doby neobvyklé samostatné zavěšení předních i zadních kol. Ještě v roce 2008 se tento automobil umístil na prvním místě v žebříčku nejkrásnějších aut magazínu Sports Car International.
Šperkem britského automobilového průmyslu je značka Rolls-Royce a jejich továrna v Goodwoodu. Poslední generace modelu Phantom je považována za nejluxusnější sériový automobil, který je možné koupit. Přestože i značka Rolls-Royce je vlastněna německým BMW, britské automobilky pořád vzbuzují ve světě automobilismu pozitivní vášně a očekávání luxusu.